Erişilebilirlik

ABD’de Eğitim Alan Türk Öğrenci Sayısı Arttı


ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından bugün paylaşılan bilgi notuna göre; ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sponsorluğu ve Uluslararası Eğitim Enstitüsü (IIE) işbirliğiyle hazırlanan uluslararası ve ABD’li öğrencilere ilişkin 2022 Açık Kapılar (Open Doors) Raporu yayımlandı.

Rapor, ABD’deki Türk öğrenci sayısının, geçtiğimiz yıl içerisinde yüzde 4,4 oranında artış göstererek, son on yıldaki en yüksek artış oranını yakaladığını gösterdi.

Amerikan eğitim kurumlarına 2021-2022 eğitim yılında kayıtlı Türk öğrenci sayısı 8 bin 467’ye ulaştı. Türk öğrenciler, ABD’de eğitim gören uluslararası öğrenciler listesinde, “Avrupa’dan gelen öğrenciler” kategorisinde üçüncü ve dünya genelinde ise on sekizinci sırada yer aldı.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ABD’deki eğitim programlarının derinliği ve çeşitliliği sayesinde her öğrenci kendi ihtiyaçlarına uygun bir program bulabilmektedir. 2021-2022 eğitim yılında ABD’deki Türk öğrencilerin sayısının artmasından memnuniyet duyduk. Daha fazla Türk öğrencinin ABD’deki eğitim olanaklarından faydalanabilmesini arzu etmekteyiz. Uluslararası öğrenci hareketliliği diplomasi, inovasyon, ekonomik refah ve ulusal güvenlik bakımından son derece önemlidir. Bakan (Antony) Blinken’ın dediği gibi, bir dış politika gerekliliğidir” ifadesini kullandı.

Raporda, ABD’nin, 948 bini aşkın uluslararası öğrenciye evsahipliği yapmasıyla yurtdışında eğitim alan öğrencilerin ilk tercihi olmayı sürdürdüğü belirtildi. Rapordaki diğer ayrıntılara https://opendoorsdata.org/ adresinden ulaşılabilir.

ABD’de eğitim almak amacıyla öğrenci vizesi koşullarına https://tr.usembassy.gov/visas/nonimmigrant-visas/ ve ayrıntılı eğitim programları bilgisine ise https://tr.usembassy.gov/tr/education-culture-tr/amerika-egitim-sistemi/ adreslerinden erişilmesi mümkün.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG