Erişilebilirlik

ABD Erbil ve Bağdat Musul Operasyonu İçin Anlaştı


Musul operasyonu için eğitilen Irak askerleri

Musul’un kurtarılması için defalarca başlayan ancak sonuçsuz kalan operasyonlar, bir kez daha masaya yatırıldı. Erbil’de düzenlenen toplantıda Musul’un kurtarılması tartışıldı.

Toplantıya IKBY Başkanı Mesut Barzani, ABD'nin yeni Bağdat Büyükelçisi Douglas Selman, ABD'nin Suriye ve Irak güçlerine komuta eden General Stephen J. Townsend, ABD Erbil Başkonsolosu Ken Gross, Irak Ordusu Genelkurmay Başkan Yardımcısı Abdülemir Zedi ve bazı üst düzey askeri yetkililer katıldı.

Toplantının tek gündem maddesi IŞİD'e karşı mücadele ve Musul'u kurtarma operasyonu oldu. Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamada, “IŞİD'in Musul'da yenilgiye uğratılması, tarafların ortak hedefi olarak belirlendi. Peşmerge, Iraklı güçleri ve koalisyon güçleri arasında işbirliğin sağlanması üzerinde duruldu” denildi.

Musul'u kurtarma operasyonunun ayrıntılarının konuşulduğu toplantıda, tarafların anlaştığı açıklandı. Açıklamada “Peşmerge güçleri, Iraklı güçler, ABD Ordusu ve koalisyon güçlerinin öncülüğünde, IŞİD’İ Musul’dan sürmek için hareket geçme ve arasında işbirliğinin nasıl olacağı konularında anlaştı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Barzani’nin Musul’un kurtarılması sonrası için adil ve kalıcı bir plan hazırlanması fikrini yinelediği vurgulanarak, “Başkan, İslam Devletinin teröristlerin barbarlığı altında yaşayan Musul halkının daha iyi bir yaşam sürme hakkı ve aydınlık bir geleceğe yönelik birlikte çalışmanın önemine değindi” denildi.

Barzani, koalisyon güçleri, merkezi hükümet ve peşmergenin verdiği çabayı överek,“Peşmerge ile Iraklı güçler arasında ortak çalışma ve işbirliği, iki tarafın kardeşliği, dostluğu ve güveninin derinlemesine yol açacaktır” dedi.

XS
SM
MD
LG