Erişilebilirlik

ABD Filistin Birlik Hükümetiyle İşbirliği Yapacak


ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki
Amerika şimdilik yeni Filistin ulusal birlik hükümetiyle, dış yardımı sürdürme dahil birlikte çalışma niyetinde olduğunu bildiriyor.
Ancak Washington yeni hükümeti eylemlerine göre değerlendireceğini ve yaklaşımını buna göre ayarlayacağını belirtiyor.

ABD Dışişleri bakanlığı sözcüsü Jen Psaki Filistin lideri Mahmut Abbas tarafından açıklanan teknokratlardan kurulu yeni hükümette Gazze’yi kontrol eden ve Washington tarafından terörist örgüt olarak tanımlanan Hamas’a üye bakanlar bulunmadığını söyledi.

Psaki, Abbas’ın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e yeni hükümetin şiddete başvurmayacağı ve İsrail’i tanıyacağı yolunda güvence verdiğini açıkladı. Sözcüye göre Kerry de Abbas’a Amerika’nın hükümeti kuruluş şekli, politikaları ve eylemleriyle değerlendireceğini söyledi.

Filistin lideri Mahmut Abbas, El Fetih ve Hamas arasında kurulan yeni birlik hükümetinin başkanı olarak yemin ederek göreve başladı. İki grup Batı Şeria ve Gazze Şeridini yedi yıldır ayrı ayrı yönetiyordu.

Ramallah’taki yemin töreni Pazartesi günü tarafların son anda çıkan anlaşmazlığı aşması üzerine gerçekleşti. Anlaşmazlık Abbas’ın kabinede cezaevleri bakanlığı bulunmasını istememesi nedeniyle çıkmıştı.

Bu arada İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu dünya liderlerinden yeni Filistin hükümetini tanımamalarını istedi. Netanyahu Pazar günü yaptığı açıklamada hükümetin” barışı değil terörizmi güçlendireceğini” çünkü Hamas’ın İsrail’in yıkılması çağrısı yaptığını söyledi.

Ulusal birlik hükümetinin kurulması iki rakip Filistinli grubun Nisan ayında siyasi işbirliği konusunda anlaşmaya varmalarını izliyor.
XS
SM
MD
LG