Erişilebilirlik

ABD Genelkurmay Başkanı Özür Diledi


ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, St. John's Kilisesi önüne yürüdüğü ve elinde İncil'le poz verdiği sırada Başkan Donald Trump'ın yanındaki ekipte yer aldığı için özür diledi.

Milley, Ulusal Savunma Üniversitesi’ne hitaben yaptığı önceden kaydedilmiş video konuşmasında, “Durumun farkında olmak için keskin duyularınız olmalı. Üst düzey liderler olarak, yaptığımız her şey dikkatli bir şekilde izleniyor. Ben de bu durumdan muaf değilim. Çoğunuzun gördüğü gibi, geçen hafta Lafayette Parkı’nda çekilen bir fotoğraf, sivil toplumda ordunun yeriyle ilgili ulusal bir tartışma başlattı. Orada olmamalıydım. O sırada o ortamda bulunmam ordunun iç siyasete müdahil olduğu algısını yarattı'' ifadelerine yer verdi.

Milley, "Üniformalı bir memur olarak, ders çıkardığım bir hata oldu ve samimiyetle umuyorum ki hepimiz bundan bir ders çıkarabiliriz'' dedi.

Milley, ‘‘Ülkemiz için üniforma giyen bizler, bu halkın içinden geliyoruz ve cumhuriyetimizin en derinine işlemiş siyasetten uzak bir ordu ilkesine her zaman değer vermeliyiz. Bu kolay değil. Zaman ve emek istiyor ama her gün, her birimizin yaptığı en önemli şey olmalı. Vereceğim ikinci önemli tavsiye oldukça basit: Anayasayı sahiplenin’’ diye konuştu.

Polis, ABD Başkanı Donald Trump’ın 1 Haziran’da düzenlediği basın toplantısı sırasında, Beyaz Saray’ın önündeki Lafayette Parkı’nda protestoculara sert müdahalede bulunmuştu. Gazlı müdahale ile protestocular dağıtılmış, Trump da ardından Beyaz Saray’dan çıkarak beraberindeki ekiple St. John's Kilisesi’ne yürümüş ve kilisenin önünde elinde İncil’le poz vermişti.

"Göstericilere karşı biber gazı ya da plastik mermi kullanılmadı" diyen Beyaz Saray Sözcüsü, yönetimin müdahale konusunda pişmanlığı olmadığını söylemişti.

Olaydan bir gün önce, tarihi St. John's Kilisesi’nin bodrum katındaki bir alan da kundaklanmıştı. Kilisenin o bölümünde hafif hasar meydana geldiği belirtilmişti.

Trump’ın yürüyüşüne Milley’nin yanı sıra Adalet Bakanı William Barr, Savunma Bakanı Mark Esper, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, kızı Ivanka Trump, damadı Jared Kushner ve diğer danışmanları katılmıştı.

Savunma Bakanı Mark Esper da o gün kiliseye gidileceğini bilmediğini söylemişti.

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG