Erişilebilirlik

ABD Hatay’da Kurduğu Sahra Hastanesini Açtı


Depremden en çok etkilenen kentlerden biri olan Hatay’da yıkılan ve hasar gören yapılar arasında hastaneler de yer alıyordu. Türkiye’nin deprem sonrası yaptığı uluslararası çağrının ardından arama kurtarma ekiplerini Adıyaman’a gönderen ABD, geçen hafta Hatay’da yapımını başlattığı 100 yataklı sahra hastanesini bugün tamamlayarak Sağlık Bakanlığı’na devretti.

ABD Hatay’da Kurduğu Sahra Hastanesini Açtı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Büyükelçi Flake: “Yardımlarımızda 185 milyon dolara ulaştık’’

Sahra hastanesinde incelemelerde bulunan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ziyaret sonrası basın açıklaması yaptı.

Yaşananlara şahit olmanın üzücü olduğunu dile getiren Büyükelçi Flake, “Depremin ardından Başkan Biden, Başkan Erdoğan’ı aradı ve Amerikan hükümetinin yapılabilecek her türlü yardıma hazır olduğun söyledi. Türkiye geçmiş zamanlarda yaşanan felaketlerde çok cömert davrandığı için, bugün 100’den fazla ülke Türkiye’nin yardım çağrısına yanıt veriyor. ABD olarak yardımlarımızda 185 milyon dolara ulaştık. Özel yardım kuruluşlarının desteği ise 100 milyon dolara ulaştı’’ dedi.

“Bize ihtiyaç olduğu sürece burada olmaya devam edeceğiz’’

Deprem sonrası ABD’nin harekete geçirdiği desteklerle bir kez daha Türkiye’nin dostu olduklarını ifade eden Büyükelçi Flake, “İlk olarak Adıyaman’a bir arama kurtarma ekibi gönderdik. Şimdi de burada olduğu gibi bir sahra hastanesini hizmete açıyoruz. Bu süreçte bizimle işbirliği içerisinde oldukları için öncelikler Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teşekkür etmek istiyorum. Dışişleri Bakanımız Antony Blinken’ın Sayın Çavuşoğlu ile Ankara’da yaptığı görüşmede ifade ettiği gibi ifade ettiği gibi biz de burada Türkiye’nin dostu olduğumuzu ifade etmek istiyoruz’’ diye konuştu.

Flake, “Bugün burada toplanma amacımız bu 16 milyon dolara mal olan bu hastanenin açılışını yapmak ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yetkililerine anahtar teslimini yapıyoruz. Başkan Joe Biden ve Bakan Blinken ‘Türkiye’de bize ne kadar ihtiyaç varsa orada olmayı o kadar sürdüreceğiz’ mesajı verdi’’ ifadelerini kullandı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin açıklamasına göre deniz piyadeleri, denizcileri, havacıları ve ordu mensupları, ABD Savunma Bakanlığı’nın taahhüdü kapsamında Türkiye’deki deprem felaketlerinin ardından bir haftadan kısa bir süre içinde 100 yataklı acil durum hastanesini kurdu ve organize etti.

ABD Avrupa Deniz Kuvvetleri, ABD Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) ile koordinasyon halinde hareket ederek Türkiye’nin çağrısıyla 633. Cerrahi Müdahale Birliği, Langley Hava Üssü ve Tıbbi Kurulum Destek Ekibi (MIST)’in yardımlarıyla saha hastanesinin inşasını kolaylaştırdı.

Sahra hastanesinin acil biriminde acil durum odasının yanısıra iki ameliyathane ile bir de yoğun bakım ünitesi bulunuyor. Hastanenin acil bakım ünitesiyle birlikte yoğun bakım ünitesi çocuk bakım kapasitesine de sahip.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG