Erişilebilirlik

ABD’de Kar Fırtınası En Az 45 Can Aldı


Ülke çapında en az 45 kişinin ölümüne yol açan şiddetli kış fırtınası ABD'nin büyük bölümünü etkisi altına almaya devam ediyor.

New York eyaletinin Buffalo kentini etkisi alan son 45 yılın en şiddetli kar fırtınası en az 25 kişinin ölümüne yol açtı; çok sayıda sürücü otomobillerinde mahsur kalırken, kar küreme araçları dahi kara saplandı.

"Buffalo Savaş Bölgesi Gibi"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00

Kentucky eyaletinde de yetkililer Cuma gününden bu yana fırtınaya bağlı üç ölüm vakasını teyit ederken, Ohio eyaletinde de otomobil kazalarında en az dört kişi öldü ve çok sayıda kişi yaralandı.

Haberlere göre Missouri, Tennessee, Kansas ve Colorado'da aşırı soğuk ya da hava koşullarının neden olduğu araç kazalarıyla ilgili başka can kayıpları da bildirildi.

Cuma günü geç saatlerde başlayan şiddetli kar fırtınası, New York eyaletinin batısını Noel tatili boyunca etkisi altına aldı. Kuzey Kutbu'ndan gelen soğuk hava dalgası, güneyde Amerika'nın Meksika sınırına kadar olan tüm eyaletlerde etkili oldu.

Aşırı soğuk hava dalgası ve şiddetli kar yağışı, Amerika'nın Kanada sınırındaki Büyük Göller bölgesinden Meksika sınırındaki Granda Nehri'ne kadar uzandı.

Batıda Rocky Dağları'ndan doğuda Apalaş Dağları arasındaki eyaletlerde hava sıcaklıkları normalin çok altına indi. Amerika nüfusunun yaklaşık yüzde 60'i, Noel'i ağır kış şartları altında geçirdi.

Ulusal Hava Durumu Dairesi dünkü açıklamasında, Amerika'nın doğu yarısının büyük çoğunluğunu etkisi altına alan dondurucu Kuzey Kutbu soğuklarının etkisini kaybetmesinin zaman alacağını bildirdi.

Amerika'nın Kanada sınırı yakınındaki Erie Gölü'nün kıyısında bulunan Buffalo kenti ve civarı, kar fırtınasının en şiddetli olduğu bölgelerin başında geliyor.

Şiddetli soğuk ve rüzgarın da katkısıyla Buffalo ve civarını kış aylarında sık sık etkisi altına alan göl etkili kar yağışı, New York Eyaleti Valisi Kathy Hochul'a göre tarihe ”2022 Kar Fırtınası” olarak geçecek.

Soğuk hava dalgasının ılık Erie Gölü suları üzerinde ilerleyerek nem çekmesi, bölgede ”göl etkili” kar yağışına neden oluyor.

Buffalo ve kentin bulunduğu Erie İlçesi'nde kar fırtınası nedeniyle 25 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ölü sayısının kar yığınları altında ya da kara gömülen motorlu araçlarda bulunan cesetlerle birlikte artması bekleniyor.

1977 yılında New York eyaletinin ikinci büyük kenti olan Buffalo'yu etkisi altına alan kar fırtınası yaklaşık 30 kişinin ölümüne neden olmuştu.

New York Valisi Kathy Hochul, Noel tatiline denk gelen son fırtınanın Buffalo'yu 1977'den bu yana vuran ve ”hayatta bir kez görülen” ender hava felaketlerinden biri olduğunu söyledi.

Son kar fırtınası, New York eyaletinin batısını vuran ancak etkisi kısa süren göl etkili kar yağışından yaklaşık 6 hafta sonra geldi.

Acil yardım ekipleri kurtarılmayı bekledi

Cuma günü karayolu trafiğine çıkış yasağı getirilmesine rağmen Erie İlçesi'nde yüzlerce sürücü hafta sonunda kara gömülen araçlarında mahsur kaldı.

Ulusal Muhafız birlikleri, görüş mesafesinin sıfıra inmesi nedeniyle zor durumda kalan kurtarma ekiplerine yardım için seferber oldu.

İlçe İdare Kurulu Başkanı Mark Poloncarz, rüzgar nedeniyle yollarda oluşan yaklaşık 2 buçuk metre yüksekliğindeki kar yığınlarının geleneksel kar küreme araçlarıyla temizlemenin imkansız olduğunu söyledi.

Mark Poloncarz, Cumartesi ve Pazar günü çok sayıda kar küreme aracı, çekici, ambülans ve diğer acil durum araçlarının kara saplandığını, ”Kurtarıcı ekipleri kurtarmak için başka ekiplerin seferber edildiğini” kaydetti.

İnternet üzerinden bölge sakinlerinin yardımını talep eden Buffalo Polis Teşkilatı,”kar mobil aracı olan ve yardım etmeye istekli” kişilerin gerekli talimatlar için arayabilecekleri bir telefon hattı açtı.

Erie İlçesi'nde çoğu yere elektrik hizmeti yeniden sağlanırken Mark Poloncarz'a göre halen 15 bin haneye elektrik verilemiyor.

Poloncarz, devre dışı kalan bir trafonun yaklaşık 5 buçuk metre yüksekliğindeki kar kümesinin içine gömülü bulunduğunu söyledi.

New York Valisi Hochul, eyalet yetkililerinin talebi üzerine yerel elektrik şirketlerinin Cuma günü fırtına öncesinde 7 bin kişiyi görevlendirdiğini, ancak rüzgarın etkisiyle sürüklenen kar yığınlarının ekiplerin gerekli teçhizata erişimini engellediğini söyledi.

Kar nedeniyle kapanan yolları açma çalışmaları da aksadı.

Vali Hochul, ”Mesele insan gücü ve ekipman gibi kaynaklar değil, yollarda hareket edebilme ve erişim” dedi.

Hochul, dün yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin federal afet ilanı talebini desteklemeyi kabul ettiğini ve resmi onayın kısa süre içinde çıkmasını beklediğini kaydetti.

Buffalo kenti ve civarı için resmi kar fırtınası uyarısı dün kaldırılsa da yetkililer, kar fırtınası şartlarının bazı bölgelerde halen etkili olduğu ve Salı gününe kadar kar yağışının devam etmesinin beklendiğini belirtti.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG