Erişilebilirlik

ABD Hükümeti kapanacak mı? Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy'yi zor bir sınav bekliyor


Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy'nin, başkanlık koltuğunu kaybetmeden, iki haftadan az süre içinde hükümetin kapanmasını engellemek için partisi içindeki çatlakları gidermesi ve birlik sağlamak için uzlaşma yolunu bulması gerekiyor.

Sekiz ay önce Temsilciler Meclisi Başkanı olan Kevin McCarthy, Cumhuriyetçi Partililer'in ABD Kongresi'ndeki bir numaralı ismi olarak şimdiye kadarki en zor sınavını vermeye hazırlanıyor. McCarthy'nin, Temsilciler Meclisi başkanlığı koltuğunu kaybetmeden, iki haftadan az süre içinde hükümetin kapanmasını engellemek için partisi içindeki çatlakları gidermesi ve birlik sağlamak için uzlaşma yolunu bulması gerekiyor.

Cumhuriyetçi Parti kontrolündeki Temsilciler Meclisi'yle Demokrat Parti kontrolündeki Senato'nun önünde, Amerikan hükümetinin son 10 yıl içinde 4'üncü kez kısmen kapanmasını engellemek amacıyla bir harcama yasası geçirip imzalanmak üzere Başkan Joe Biden'a sunmak için 30 Eylül'e kadar süre var.

Ancak hükümet harcamaları ve Başkan Biden hakkındaki azil soruşturması gibi meseleler, Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi Partililer'in bölünmesine yol açarken Senato'nun partilerüstü harcama yasasını onaylama sürecini yavaşlatıyor.

Siyasi düellolar, Wall Street'in de dikkatini çekmeye başladı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Amerika'nın kredi derecesini en üst seviye not olan AAA'dan AA+'ya düşürmesine gerekçe olarak, müzakerelerin son dakikaya bırakılmasının Amerikan hükümetinin faturalarını ödeme becerisini tehdit etmesini gösterdi.

Demokrat Parti'nin Temsilciler Meclisi'ndeki lideri Hakeem Jeffries ise dün, durumun Cumhuriyetçi Parti'nin açtığı bir “iç savaşa” benzediği yorumu yaptı. Ancak tıkanıklık, sadece Temsilciler Meclisi'nde yaşanmıyor. Cumhuriyetçi Senatör Tommy Tuberville, ordu mensuplarının kürtaja erişimine yönelik itirazları nedeniyle yüzlerce üst rütbeli subay atamalarını onaylamayı geciktiriyor.

McCarthy, bu hafta içinde 2024 mali yılı için 886 milyar dolarlık savunma harcamaları tasarısını oylamaya sunmayı umduğunu söyledi. Aşırıcı Cumhuriyetçiler geçen hafta, Mayıs ayında McCarthy ve Başkan Biden'ın üzerinde anlaştığından 120 milyar dolar daha az olan harcama seviyesini talep etmek için oylamayı engellemişti. bu Cumhuriyetçi Partililer, 2024 mali yılı için harcama miktarını 1 trilyon 470 milyar dolar olarak talep ediyor.

McCarthy, dün Fox Haber kanalında katıldığı bir programda, “Bu haftasonu bu meseleyi çözmeleri için onlara fırsat tanıdım” dedi.

Aşırıcı Cumhuriyetçileri'in haftasonunda ilerleme kaydettiğini söyleyen McCarthy, “Bunu oylamaya sunacağız, Amerikan kamuoyuna kimlerin Savunma Bakanlığı'ndan ve ordumuzdan yana olduğunu göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Dün geç saatlerde Temsilciler Meclisi'ndeki aşırıcılar ve ılımlılar, kısa vadeli geçici harcama yasası üzerinde anlaşmaya vardı. Bu da McCarthy'nin savunma yasası üzerinde ilerleme sağlamasına yardımcı olabilir.

Yasa, ABD hükümetinin 31 Ekim'e kadar açık kalması ve böylelikle Kongre'ye 2024 yılı için tam kapsamlı harcama tasarısı hazırlaması için olanak tanıyacak. Ancak tasarının Temsilciler Meclisi'nden geçmesi için yeterli sayıda Cumhuriyetçi temsilciden destek alıp almayacağı belli değil.

Ancak Beyaz Saray'ın şimdiden veto tehdidinde bulunduğu savunma yasası gibi geçici harcama tasarısının da yasalaşmak için Demokratlar'dan yeterli desteği bulması beklenmiyor.

Tasarı, Savunma Bakanlığı ve Eski Muharipler Bakanlığı dışındaki kurumların harcamalarında yüzde 8'den fazla kesinti yapılmasını öngörüyor. Tasarıda ayrıca Demokratlar'ın karşı olduğu göç ve sınır güvenliği kısıtlamaları gibi maddeler yer alıyor.

McCarthy'nin, Temsilciler Meclisi'nde 212 Demokrat azınlığa karşı 221'lik Cumhuriyetçi çoğunlukla, tasarıyı geçirmek için dört oydan fazlasını kaybetmemesi gerekiyor.

Hükümetin kapanmasının “hiç kimseye bir şey kazandırmayacağını” söyleyen McCarthy, hükümetin fonlanması için gereken yasanın çıkarılması için gerektiği takdirde önümüzdeki hafta sonu bile mesai yapılacağı taahhüdünde bulundu.

Ancak Cumhuriyetçi Parti'nin aşırı muhafazakar Özgürlük Kanadı, muhafazalar politikaları ilerletmek ve harcamalar konusunda istediklerini yaptırmak için hükümetin kapanması olasılığına sıcak bakıyor.

Özgürlük Kanadı üyelerinden Chip Roy, geçen haftanın sonunda, “Safları sıklaştırmamız lazım” dedi ve hükümetin kapanmasının “neredeyse kaçınılmaz” olduğunu söyleyerek muhafazakarların “Ekim'deki savaşa hazırlıklı olması gerektiğini” belirtti.

Ilımlı Cumhuriyetçi Partililer ise Kongre'nin eninde sonunda Biden-McCarthy anlaşmasıyla belirlenen harcama seviyesine sadık kalınacağı öngörüsünde bulundu.

Cumhuriyetçi Partili liderler, bulundukları özel ortamlarda, Temsilciler Meclisi'nin harcamalar üzerinde ilerleme sağlamaması durumunda, aşırıcı parti üyelerini bertaraf ederek Senato'daki Demokratlarla doğrudan müzakere etmek zorunda kalacaklarını söylüyor.

Amaç, Kongre'nin her iki kanadının da partilerüstü tasarıyı geçirerek yasalaşmak üzere Biden'ın imzasına sunulması. Ancak bunun siyasi sonuçları, zaten Temsilciler Meclisi başkanlığı tehlikede olan McCarthy açısından çok ağır olabilir.

Temsilciler Meclisi'ndeki başka bazı Cumhuriyetçi Partililer ise McCarthy'nin Başkan Biden aleyhine azil soruşturması açma kararının, harcama tasarısı üzerinde Demokrat Partililerle işbirliği yapmayı zorlaştırabileceği görüşünde. Beyaz Saray, azil soruşturmasının temelsiz olduğunu bildirirken çok sayıda ılımlıCumhuriyetçi Partili, Başkan Biden'ın yasaları çiğnediğine ilişkin somut delil görmediklerini dile getiriyor.

Forum

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG