Erişilebilirlik

ABD'de İç Hat Uçuşları Normale Dönmeye Başlıyor


Bu sabah Amerikan Sivil Havacılık Dairesi (FAA), pilotlara güvenlik verisi sağlayan sistemin çökmesinden sonra, havayolu şirketlerine tüm iç uçuşları durdurmaları talimatı verdi.
Bu sabah Amerikan Sivil Havacılık Dairesi (FAA), pilotlara güvenlik verisi sağlayan sistemin çökmesinden sonra, havayolu şirketlerine tüm iç uçuşları durdurmaları talimatı verdi.

Amerikan Sivil Havacılık Dairesi'nin (FAA) pilotlara güvenlik verisi ileten sistemde oluşan arızayı gidermesi üzerine iç hat uçuşları yeniden başlıyor.

FAA, paylaştığı Twitter mesajında, "Normal hava trafiği, uçuş ekiplerine güvenlik verisi sağlayan Hava Misyonlarına İleti sisteminin gece devre dışı kalması sonrasında Amerika genelinde kademeli olarak yeniden açılmaya başlıyor. Uçuş yasağı kaldırıldı. Sorunun nedenini araştırmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

FAA, pilotlara güvenlik verisi sağlayan sistemin çökmesinden sonra, havayolu şirketlerine tüm iç uçuşları durdurmaları talimatı vermişti.

ABD'de Hava Ulaşımı Bir Süreliğine Durdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

FAA, ABD doğu kıyısı yerel saatiyle saat 08.30'dan hemen önce, Newark ve Atlanta havalimanlarından uçakların kalkmaya başladığını bildirdi. Bu iki havalimanındaki hava trafiği sıkışıklığı nedeniyle uçuşların öncelikle Newark ve Atlanta'dan başlatıldığı, saat 09.00'dan itibarense diğer tüm havalimanlarında uçakların havalanmaya başlayabileceği kaydedildi.

FAA'in uçuşların saatlerce durdurulması nedeniyle oluşan yığılmayı gidermek için gecikmeli uçuş tarifesi uygulaması bekleniyor. Yasaktan önce havalanan uçakların varış noktalarına erişmelerineyse izin verilmişti.

Ulaştırma Bakanlığı'na havacılık sistemindeki bu arızayı soruşturma talimatı veren Başkan Joe Biden, şu anda arızanın nedeninin bilinmediğini söyledi. Biden, Beyaz Saray'da gazetecilerin arızanın ardında siber saldırı olup olmadığına ilişkin sorusuna "Bilmiyoruz" şeklinde yanıt verdi.

Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg de, "sorunun kökünde yatan nedenleri belirlemek ve bir sonraki adımlara ilişkin tavsiyelerde bulunmak üzere bir süreç başlatılacağı" sözü verdi.

FAA, pilotları tehlikeli durumlar ve havalimanları tesisleri ve prosedürlerdeki değişiklikler hakkında uyaran sistemin yeniden devreye girmesi için çalıştığını bildirdi.

Twitter üzerinden yapılan açıklamada, "FAA halen Hava Misyonlarına Bildiri (NOTAM) sistemini tam olarak devreye sokmak için çalışıyor. Bazı işlevler yeniden devreye girse de Ulusal Hava Sahası Sistemi operasyonları kısıtlı olarak işlemeye devam ediyor" denilmişti.

Uçuş takip sitesi FlightAware'e göre ABD'nin doğu kıyısı yerel saatiyle saat 08.39 itibarıyla Amerika'da 3 bin 704 uçuş gecikmeli olarak yapılırken, 656 uçuş iptal edilmişti.

Amerikan havayolu şirketlerinin hisselerinin değeri bugün piyasa açılışı öncesinde düştü. Southwest Havayolları'nın hisseleri yüzde 2,4, Delta ve United'ın hisseleriyse yüzde 1 değer kaybetti.

Sistem pilotlara önemli veriler iletiyor

NOTAM, uçuş ekiplerine önemli veriler ileten bir bildiri sistemi.

Uzun uluslararası uçuşlarda bu bildiri 200 sayfayı bulabiliyor ve kapatılan pistler, kuş sürülerinin oluşturduğu tehditler ve alanlardaki inşaatların yarattığı engeller gibi verileri içeriyor.

United Havayolları, geçici süreliğine tüm iç hat uçuşlarını durdurduğunu ve FAA'den daha fazla bilgi edindiğinde bir güncelleme yayınlayacağını bildirdi.

Alman Lufthansa ve Fransız Air France havayolu şirketleriyse Amerika'ya giden ve Amerika'dan kalkan uçuşlarına devam ettiklerini kaydetti.

Paris'teki Charles de Gaulle ve Orly havalimanlarının işletmecileri, uçuşların gecikmesinin beklendiğini kaydetti.

Austin-Bergstrom Uluslararası Havalimanı'ndan Twitter üzerinden yapılan açıklamada da uçaklara getirilen uçuş yasağının ülke genelinde gecikmelere neden olduğu bildirildi.

Bugün Amerika'daki havalimanlarından yaklaşık 2 milyon 900 bin yolcuyu taşıyacak toplam 21 bin 464 tarifeli uçağın kalkması bekleniyordu.

Sivil havacılık verileri şirketi Cirium'a göre 4 bin 819 tarifeli uçuşla American Havayolları, bugün Amerika'da en fazla uçağı kaldıracak olan şirket. American'ı Delta ve Southwest havayolları izliyor.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG