Erişilebilirlik

ABD İle Katar Arasında Terörle Mücadele Anlaşması


Amerika ve Katar, terör ve terör finansmanıyla mücadele konusunda bir mutabakat muhtırası imzaladı. Muhtıra, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Körfez’de yaşanan krize çözüm bulma çabaları kapsamında Katar’da temaslarda bulunduğu sırada imzalandı.

Tillerson’ın kıdemli iletişim danışmanı R.C. Hammond Reuters’a yaptığı açıklamada, “Katar ve ABD, Katar’ın teröre karşı mücadelesini güçlendirme ve terör finansmanı konularını aktif biçimde ele alma yolunda gelecekte ortaya koyabileceği çabaları içeren bir mutabakat muhtırası imzaladı. Bu ileriye dönük umut verici bir adım” diye konuştu.

Amerikalı bakan da gazetecilere açıklamasında, anlaşmanın haftalar süren yoğun görüşmelerin ardından imzalandığını belirterek, "Mutabakat muhtırası, iki ülkenin, teröre finansman akışını önlemek ve küresel çapta terörle mücadele çabalarını yoğunlaştırmak için gelecek aylar ve yıllarda atacağı bir dizi adımları içeriyor" diye konuştu.

Tillerson Katar’a, bu ülkeyle Körfez komşuları arasındaki ihtilafta arabuluculuk gayreti yürüten Kuveyt’te Emir Şeyh Sabah el Ahmed el Sabah’la görüşmesinin ardından gitti.

Doha’da da Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed el Thani’yle biraraya gelen Tillerson, Katarlı bakanı “gerilimin daha da tırmanmasını önlemede yardımcı olmakla” övdü.

Tillerson yarın da Suudi Arabistan'ı ziyaret ederek, "bu meselenin diğer kısmında yer alan taraflarla görüşeceğini ve onların hissiyatlarını öğreneceğini, nasıl ileriye gidilebileceği noktasındaki seçenekleri araştıracaklarını" kaydetti.

Tillerson, “Bunu bir çözüm noktasına taşımaya başlamak için ilerleme sağlayabileceğimizden umutluyum” dedi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve diğer bazı ülkeler, teröre destek vermekle suçladıkları Katar’la diplomatik ilişkileri kesmiş, bu ülkeye kara, hava ve deniz ablukası uygulamaya başlamıştı.

Danışman R.C. Hammond,Tillerson'ın bölge ülkelerini ziyaretlerin amacının, olası bir çözümün yollarını araştırmak olduğunu söyledi.

Hammond, Başkan Donald Trump’ın, öncelikli hedefinin tüm Arap ülkelerinin terör finansmanına son verilmesi yolunda daha fazla çaba sergilemesini sağlamak olduğunu çok net vurguladığına dikkati çekti.

Trump, ilk yurtdışı ziyaretini Suudi Arabistan’a yapmasının ardından, Katar’ı en üst düzeylerde teröre destek vermekle suçlamıştı. Katar ise suçlamaları reddediyor.

Suudiler’in öncülüğündeki grup Doha’ya 13 maddelik talep listesi sunmuştu. Listede Katar’ın İran’la ilişkilerinin seviyesini düşürmesi, El Cezire kanalını kapatması gibi maddeler bulunuyordu. Katar ise müzakere etmeye hazır olduğunu ancak egemenliğinden taviz vermeyeceğini belirtiyor.

Tillerson, “Bence Katar pozisyonlarında çok net oldu ve bunlar çok makul” dedi.

STÜDYO VOA

ABD’den İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümüyle ilgili taziye mesajı - 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG