Erişilebilirlik

ABD ‘Irak’ın Toprak Bütünlüğünden’ Yana


Washington, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’nin “bağımsız Kürt devletinin kuruluşu yakın” açıklamasının ardından, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması çağrısında bulundu

Washington, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin “bağımsız Kürt devletinin kuruluşu yakın” açıklamasının ardından, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması çağrısında bulundu

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde bir gazetecinin Mesut Barzani’nin son açıklamaları konusundaki görüşüyle ilgili sorusu üzerine, Washington’un bu konudaki tavrının tutarlı olduğunu ve değişmediğini söyledi.

Psaki, “Federal, demokratik, çoğulcu ve birleşik Irak’a destek vermeye devam ediyoruz. Tüm taraflara da bu amaca yönelik birlikte çalışması çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu.

Aynı gazeteci, Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi’nin üst düzey danışmanlarından Brett McGurk’ün Bağdat ve Erbil arasında arabuluculuk yaptığını hatırlattı ve Barzani’nin açıklamalarının bu çabaları boşa çıkarıp çıkarmadığını sordu. Psaki bunun üzerine, McGurk’ün Irak’ın bütünlüğü için çalıştığını ve bu çabalarından usanmayacak kadar iyi diplomatik yeteneklere sahip olduğunu söyledi.

Brett McGurk’ün Bağdat eski büyükelçisi James Jeffrey’in ardından bu göreve gelmesi bekleniyordu. Başkan­ Barack Obama’nın da büyükelçiliğe aday gösterdiği McGurk, atamasını Senato’nun onaylamayacağını öğrenmesinin ardından adaylığını geri çekti. Senato McGurk’ün, Bağdat’ta üst düzey diplomat olarak görev yaptığı sırada bir gazeteciyle evlilik dışı ilişki kurduğunun ortaya çıkmasından dolayı büyükelçilik atamasını onaylamamıştı.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG