Erişilebilirlik

ABD, İsrail-Hamas anlaşması için bastırıyor: Beyaz Saray Ortadoğu Temsilcisi McGurk tarafları masaya döndürebilecek mi?


Beyaz Saray Ortadoğu Koordinatörü McGurk, dün Mısır’ın başkenti Kahire’deki temaslarının ardından bugün İsrail’e geçti.
Beyaz Saray Ortadoğu Koordinatörü McGurk, dün Mısır’ın başkenti Kahire’deki temaslarının ardından bugün İsrail’e geçti.

Beyaz Saray, İsrail-Hamas savaşında geçici bir ateşkes sağlama amaçlı çalışmalarını sürdürüyor. İsrail ile Hamas arasında Katar, Mısır ve ABD'nin arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerde Ramazan'ın başlayacağı 10 Mart'tan önce kaydadeğer bir ilerleme sağlanması için diplomasi trafiği hızlandı.

Biden yönetiminden üst düzey ulusal güvenlik yetkililerinden bazıları son haftalarda peş peşe Ortadoğu'ya giderek, İsrail ve Hamas'ı çatışmalara altı haftalık bir ara verilmesini ve yaklaşık 130 rehinenin serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşmaya varmaya Beyaz Saray Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, dün Mısır’ın başkenti Kahire’deki temaslarının ardından bugün İsrail’e geçti. McGurk, İsrailli yetkilileri aktif müzakere için bir heyet göndermeye çağırdı ve Hamas ile bazı ilerlemeler kaydedildiğini söyledi.

Brett McGurk bugün İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile görüştü. Gallant, McGurk ile yaptığı görüşme sırasında "Rehine müzakerecilerimize verilen yetkiyi genişleteceğiz" dedi. Gallant'ın sözleri ateşkes görüşmelerinde küçük de olsa bir ilerleme kaydedildiğinin işareti olarak yorumlandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby Perşembe günü yaptığı açıklamada, McGurk'ün Mısır ve İsrail'de "yapıcı" görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Kirby, McGurk’ün, çatışmalara uzatılmış bir ara verilmesi karşılığında, rehine anlaşması sağlamak için her şeyi yapmaya kararlı olduklarını söyledi.

VOA Türkçe’nin de katıldığı brifingde gazetecilere bilgi veren Kirby ayrıca, McGurk’ün İsrail'de bulunduğu sırada Başbakan Benyamin Netanyahu ile ayrıca görüştüğünü, İsrailli istihbarat yetkilileri ile temaslarda bulunduğunu ve Gazze'de Hamas tarafından tutulan 6 Amerikalı rehinenin aileleriyle biraraya geldiğini söyledi.

Gallant ve Başbakan Netanyahu ile birlikte İsrail Savaş Kabinesi'nde yer alan Bakan Benny Gantz da Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada bir ateşkes anlaşmasına varmak için yeni girişimlerde bulunulduğunu söylemişti.

Ancak eski bir ordu komutanı ve savunma bakanı olan Gantz, Hamas'ın kalan rehineleri serbest bırakmayı kabul etmemesi halinde İsrail'in 10 Mart'ta başlayacak olan Ramazan ayı boyunca Gazze'nin en güneyindeki Refah kentine kara saldırısı başlatacağı sözünü tekrarladı.

“İstihbarat liderleri Paris’te buluşacak”

McGurk’ün ziyareti ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Bill Burns'ün geçen hafta Doha, İsrail ve Kahire duraklarını içeren bölge turunun hemen ardından düzenlendi.

İsrail basınında da İsrailli yetkililerin Cuma günü Paris'te rehine anlaşmasını güvence altına almayı amaçlayan üst düzey zirveye katılmaya hazırlandığı belirtiliyor. ABD basını da Netanyahu’nun İsrailli müzakerecileri Cuma günü Paris'e göndermeyi bugün kabul ettiğini bildirdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu geçen hafta, Hamas'ın rehine anlaşması için "hayali" taleplerde ısrar etmeye devam ettiğini söyleyerek Kahire'deki rehine müzakerelerine bir İsrail heyeti göndermeyi reddetmişti.

ABD basınında yer alan haberlere göre CIA Başkanı Burns'ün de Cuma günü Paris'te olması bekleniyor. Ancak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Burns'ün Paris temaslarını doğrulamadı.

Kirby bugünkü telefon brifinginde gazetecilere, "Paris'le ilgili spesifik haberleri teyit edemem ama görüşmelerin devam ettiği konusunda sizi kesinlikle temin edebilirim" dedi.

Geçen ay Paris'te yapılan ilk zirvede olduğu gibi bu zirveye de Mossad şefi David Barnea, Katar Başbakanı Muhammed bin Abdulrahman El Sani, Mısır istihbarat şefi Abbas Kamel ve CIA şefi Bill Burns'ün katılması bekleniyor.

Associated Press haber ajansından yararlanılmıştır.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

Forum

STÜDYO VOA

Donald Trump’ın sus payı davasında yeni aşamaya geçildi – 22 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG