Erişilebilirlik

ABD'de Kayda Geçen UFO Olayları 510'a Yükseldi


ABD’de şu ana kadar çoğu hassas askeri hava sahasında uçan 510 tanımlanamayan uçan cisim (UFO) rapor edildi. Hükümetin gizliliği kaldırılmış son raporuna göre, dünya dışı varlıklara dair herhangi bir kanıt olmamasına rağmen, bu cisimler hala tehdit oluşturuyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) geçen yıl, birçoğu askeri pilotlar tarafından bildirilen tanımlanamayan fenomenlerle ilgili tüm haberleri alarak analiz etmeye odaklanan "Tüm Alanlardaki Anormallik Çözüm Bürosu" (ARRO) adında bir birimi faaliyete geçirmişti. Büro, bu tür olayları daha fazla değerlendirmek için istihbarat kurumlarıyla işbirliği yapıyor.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, 2022 yılı raporunda, bu olayların "gizli ya da hassas hava sahasında meydana gelmeye devam ettiğini ve uçuş güvenliği ya da rakiplere karşı istihbarat toplama faaliyetlerine ilişkin olası endişeleri arttırdığını" belirtiyor.

Raporun gizli olarak sınıflandırılmış versiyonunda, bu nesnelerin kaç tanesinin nükleer tesislerin faaliyet gösterdiği ya da nükleer silahların depolandığı bölgelerin yakınında bulunduğuna da yer veriliyor.

510 nesne arasında daha önce rapor edilen 144 nesne ve 366 yeni kayıt yer alıyor. Raporda, yapılan analizin ardından, hem eski hem de yeni vakaların çoğunluğunun "dikkat çekici olmayan özellikler" sergilediği, insansız uçak sistemleri veya balon benzeri nesneler olarak nitelendirilebileceği söyleniyor.

Pentagon bürosu aynı zamanda, potansiyel bir düşmanın yeni bir teknoloji ya da kabiliyete sahip olduğunu gösterebilecek her türlü hareket ya da nesne haberini raporlamakla görevli.

Büro ayrıca su altında, havada ya da uzayda hareket eden tanımlanamayan nesneleri ya da bu alanlar arasında hareket eden ve yeni bir tehdit oluşturabilecek herhangi bir şeyi de bu raporlamaya dahil edecek.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG