Erişilebilirlik

Küba 35 Siyasi Mahkumu Serbest Bıraktı


Kübalı muhalif gruplar, Küba yönetiminin ABD ile yapılan anlaşmanın parçası olarak en az 35 siyasi tutukluyu bu hafta serbest bıraktıklarını bildirdi. Küba yönetiminin, tutukluları serbest bırakarak ABD ile olan ilişkilerini ilerletmek istediği belirtildi

Kübalı muhalif gruplar, Küba yönetiminin ABD ile yapılan anlaşmanın parçası olarak en az 35 siyasi tutukluyu bu hafta serbest bıraktıklarını bildirdi. Küba yönetiminin, tutukluları serbest bırakarak ABD ile olan ilişkilerini ilerletmek istediği belirtildi.

Küba Yurtseverler Birliği, serbest bırakılan mahkumlar arasında yaklaşık 30 üyelerinin bulunduğunu söylüyor.

Amerikalı yetkililer, Küba hükümetinin mahkumların düzenli bir şekilde serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Beyaz Saray yetkilisi Ben Rhodes’un sosyal medya da yaptığı bir paylaşımda, insanların aileleriyle tekrar birarada olduğunu görmekten çok mutlu olduğunu söyledi.

Küba hükümetinin tutuklu bulunan 53 mahkumu serbest bırakma sözü Amerika ile yaptığı tarihsel anlaşmanın bir parçası olarak görülüyor. İki ulus 50 yıl sonra diplomatik ilişkilerini yeniden canlandırmak için anlaştılar.

Başkan Barack Obama, Küba’ya uygulanan ekonomik yaptırımları hafifletecek adımları geçtiğimiz ay açıklamıştı. Anlaşma çerçevesinde Amerika 1961 den bu yana ilk kez Havana’da bir elçilik açacak.

Obama, 50 senedir uygulanan ekonomik yaptırımların Küba’ya öngörüldüğü gibi demokrasiyi getiremediğini söyledi.

Amerikalı ve Kübalı yetkililer Ocak 21 de ilk kez Havana’da buluşarak ilişkilerin normalleşmesi adımlarının neler olacağını konuşacaklar.

XS
SM
MD
LG