Erişilebilirlik

'ABD-Küba İlişkilerinde Samimi Diyalog Şart'


ABD-Küba İlişkilerinde Samimi Diyalog Şart
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

Dışişleri Bakanlığı’nın eski bir üst düzey yetkilisi, Amerika ile Küba’nın elli yıldır devam eden gerginliği gidermek için yapmaları gereken çok iş olduğunu söylüyor. Bill Clinton’un başkanlığı döneminde Dışişleri Bakanlığı müsteşarı olan emekli büyükelçi Thomas Pickering’e göre, iki ülke diplomatlarını bekleyen en büyük zorluk, tarafların samimi bir diyalog kurmasını sağlamak.

Amerika’nın Küba diplomasisinde önemli bir rol oynayan emekli Büyükelçi Thomas Pickering’e göre, Amerikalı diplomatların yaşayacağı sıkıntılardan biri, Küba’da etkili olmayı başarmak. Pickering aklına gelen soruların başında, “Küba’daki Amerikalı diplomatların sayısının ne olacağı ve Amerikalı diplomatların rahatçaKüba halkıyla bir araya gelebilecek mi?”geliyor.

Dışişleri Bakanı Kerry için ikili ilişkileri geliştirme açısından en başarılı örnek İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, iki dışişleri bakanının sadece son nükleer müzakerelerde on saatten fazla birebir görüştüğünü hatırlatıyor.

Büyükelçi Pickering, Kerry’nin Küba Dışişleri Bakanı Rodriguez ile benzer bir ilişki geliştirme yoluna gideceğini söylüyor. Pickering’e göre, iki üst düzey diplomatın görüşmesi daha çok tarafların birbirleriyle samimi bir ortamda konuşabilmeleri ve diyalog geliştirmeye uygun bir ortam oluşturmaları anlamına geliyor.

Pickering’e göre, başta insan hakları savunucuları olmak üzere Küba ile ilişkilerin normale dönmesi sonucu Amerika’nın etkisini kaybedeceğine inananlarla diyalog içinde olmak son derece önemli.

Büyükelçi Pickering, diplomasinin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini sağlaması durumunda, bundan iki tarafın da kazançlı çıkacağını belirtiyor.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG