Erişilebilirlik

ABD'li Gençler Toplumdaki Bölünmeden Endişeli


Amerikalı gençler, Facebook’ta paylaşılan haberlerin yarısının uydurma olduğunu, Başkan Trump’ın Twitter’ı çok kullandığını düşünüyor, Amerika’yı birleştirici rol oynamak istiyor ancak kamu hizmetini cazip bulmuyor.

Bunlar, Harvard Üniversitesi Politika Enstitüsü’nün 18-29 yaş arası 2 bin 600 Amerikalı genç arasında yaptığı anketin sonuçlarından bazıları.

Ankete katılanların yüzde 81‘inin Facebook hesabı var.

Ancak bu gençlerin çoğu Facebook’ta yer alan haberlerin gerçek olmadığını düşünüyor. Facebook, bir süre önce yalan haber çıkaran kullanıcıların hesaplarını sileceği uyarısında bulunmuştu.

Anket ayrıca gençlerin yüzde 68‘inin Başkan Trump’ın çok fazla tweet attığını düşündüğünü gösteriyor. Trump’ın Twitter mesajlarını ”uygun” bulanların oranı, sadece yüzde 11.

Gençlerden oy kullanma ve kamu hizmeti hakkında karışık mesajlar

Brookings Enstitüsü’ne göre 2016 başkanlık seçimlerinde 18-29 yaş arası gençlerin sadece yarısı sandık başına gitti.

Ancak yine de Harvard Üniversitesi’nin anketine katılan gençlerin yüzde 74’ü, değişim getirmenin en iyi yolunun oy kullanmak olduğunu söylüyor. Öte yandan her dört genç Amerikalı’dan sadece biri kamu hizmetini yani devlet memurluğunu cazip buluyor.

Anket üzerinde çalışan Harvard Üniversitesi dördüncü sınıf öğrencisi Rhea Malik, az sayıda gencin kamu hizmetini çekici bulmasının nedeninin, seçimle işbaşına gelenlere duyulan güvenin azalmasından kaynaklandığı görüşünde.

Kutuplaşma sorun yaratıyor

Harvard Üniversitesi uzmanlarının ulaştığı bir başka sonuç da genç Amerikalılar’ın neredeyse yüzde 60‘ının Amerika’nın daha fazla bölünmesini engellemek için harekete geçmek istemesi.

Başkan Obama, bir süre önce yaptığı bir konuşmada kişilerin medyayı takip etme şeklinin değiştiğini, bu nedenle sadece kendi fikirlerini yansıtan medya organlarını izlemeyi tercih ettiklerini söylemiş, bu durumun Amerika’daki kutuplaşmayı daha da derinleştirdiği ve ülke yönetimini zorlaştırdığını belirtmişti.

Bazı anket sonuçları oldukça şaşırtıcı.

Birçok Amerikalı genç, polisin siyahlara ve diğer azınlıklara karşı öldürücü şiddet kullanmasını protesto eden gösterilere katılmış.

Ancak Harvard’ın anketine katılan gençlerin yarıya yakını, polis karşıtı atmosferi gidermenin ve polisi güçlendirmenin Amerika için daha iyi olacağını düşünüyor.

Gençler Başkan Trump hakkında ne düşünüyor?

Ankete katılanların yarıya yakını, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkelerin vatandaşlarına vize vermeyi geçici süreliğine durdurmanın Amerika için kötü olacağı görüşünde. Her dört öğrenciden biriyse bu politikanın Amerika’nın yararına olacağını düşünüyor.

Başkan Trump, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkelere yönelik iki geçici seyahat yasağı getirmiş, ancak yasaklardan ikisi de federal yargıçların engeline takılmıştı.

Ticaret konusundaysa her beş genç Amerikalı’dan üçü, Trump’ın başka ülkelerle olan haksız ticari ilişkileri sona erdirme planını destekliyor.

Gençlerin arkadaşları yakın oldukları siyasi partiye göre değişiyor

Anket, Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti destekçisi gençlerin farklı gruplardan kişilerle arkadaşlık kurduğunu gösteriyor.

Buna göre kendilerini Cumhuriyetçi olarak tanımlayan genç seçmenler, silah sahibi olanlarla, polis memurlarıyla ve eski muhariplerle, Demokrat Partili gençlere oranla daha çok arkadaşlık ediyor.

Demokrat Partili olduklarını söyleyen gençlerse Müslümanlarla ve LGBTQ toplumuyla Cumhuriyetçi gençlere kıyasla daha çok vakit geçiriyor.

Harvard Üniversitesi Politika Enstitüsü’nin anket direktörü John Della Volpe, gençlerin neredeyse yüzde 60’ının ülkeyi birleştirmek istediğini görmekten mutlu olduğunu söylüyor.

Uzman, ”Biz, bizi bölen konular hakkında konuşmayı tercih ederken, gençler bizi birleştirecek liderler arayışı içinde” diyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG