Erişilebilirlik

“ABD Mektubunun Endişe Yaratması Anlamsız”


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ABD Hazine Bakanlığı'ndan Türk iş dünyası örgütlerine iletilen mektubun iş çevrelerinde endişe yaratmasının anlamsız olduğunu kaydederek, "Türkiye ekonomisinin tüm aktörleri, serbest piyasa ekonomisi ilkelerine bağlıdır" ifadesini kullandı.

Nebati, Twitter hesabından ABD Hazine Bakanlığı tarafından Türk iş dünyası örgütlerine gönderilen mektuba ilişkin bir dizi paylaşımda bulundu.

“ABD'nin işletmelerini, ekonomimize yatırım yapmaya davet ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz”

Söz konusu mektubun iş çevrelerinde endişe yaratmasının anlamsız olduğunu kaydeden Nebati, şu değerlendirmede bulundu:

"Türkiye, dünyanın en önemli siyasi ve ekonomik güç merkezlerinden biridir. İş dünyamız devletinin gücünü her zaman yanında hissetmelidir. Müttefikimiz ve ticaret ortağımız ABD'nin, işletmelerini, ekonomimize yatırım yapmaya davet ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Ülkemiz, müttefikleriyle birlikte küresel ve bölgesel zorluklara karşı ortak çaba sarf etmeye ve işbirliğini güçlendirmeye önem veriyor. Ayrıca komşularımızla, başta turizm olmak üzere çeşitli sektörlerde, yaptırımlara konu olmayan çerçevede ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeye kararlıyız."

“Serbest ekonomi ilkelerine bağlıyız”

Nebati, Türkiye ekonomisinin tüm aktörlerinin serbest piyasa ekonomisi ilkelerine bağlı olduğuna ve küresel ticarette daha fazla pay sahibi olmaya çalıştığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bu yolda iş dünyasının yanındadır. Barışı ve daha fazla ticareti hedefleyen diplomasimizle iş insanlarımızın küresel ekonomide daha önemli bir rol oynaması için güçlü bir inisiyatif ortaya koyuyoruz. Türk iş dünyası gerek iş ahlakı gerekse hızlı çözüm üretme yeteneği ve esnekliğiyle nice başarılara imza attı ve atmaya da devam edecek. ABD Hazine Bakanlığının Türk iş dünyası örgütlerine gönderdiği mektupta da belirtildiği üzere Türk işletmeleri dünyadaki en yenilikçi şirketler arasında yer alıyor ve önemli zorlukların üstesinden gelerek büyümeye devam ediyor."

Amerika Maliye Bakan Yardımcısı Adewale Adeyemo hafta başında TÜSİAD’a gönderdiği mektupta Rusya yaptırımları konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bakanlık mektupta, Rusya ve Rus vatandaşlarının Türkiye üzerinden yaptırımları delme girişimlerinden duyulan endişe dile getirilerek, yaptırımların delinmesi durumunda Türk şirketlerinin de yaptırıma maruz kalabileceği uyarısında bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG