Erişilebilirlik

ABD Merkez Bankası FED faizleri sabit tuttu


ABD Merkez Bankası FED, faiz oranlarını yüzde 5,25-5,5 aralığında sabit tuttu.
ABD Merkez Bankası FED, faiz oranlarını yüzde 5,25-5,5 aralığında sabit tuttu.

ABD Merkez Bankası (FED), iki gün süren toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. FED, beklentileri doğrultusunda faiz oranlarını yüzde 5,25-5,5 aralığında sabit tuttu.

FED, enflasyonla mücadele kapsamında geçen yıl Mart ayından sonra 11 kez faiz arttırımına gitmiş ve faizleri yüzde 5,25-5,5 aralığına kadar yükseltmişti. Bu yılın başından bu yana faiz indirimlerine dair beklentilerin yükseldiği ortamda FED, enflasyonun beklentilerin üzerinde yüksek seyretmesi nedeniyle halen faiz indirimlerine başlamadı.

İki gün süren toplantıların ardından gelen sinyal ABD Merkez Bankası’nın bu yıl içerisinde bir kez faiz indirimi yapacağı şeklinde yorumlandı. Bankanın bu yıl 25 baz puanlık bir faiz indirimi yapması, önümüzdeki yılda 100 baz puanlık indirime gitmesi bekleniyor.

ABD Merkez Bankası FED faizleri sabit tuttu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:15 0:00

Yüzde 2 enflasyon hedefine bağlılık sürüyor

FED, enflasyonun yüzde 2’ye geriletilmesi hedefine bağlı olunduğunu bir kez daha vurguladı. Bu çerçevede yüzde 2 hedefine ulaşılacağına dair güçlü bir noktaya gelinmeden faiz indirimlerine başlanmasının uygun olmayacağı belirtildi.

ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından, enflasyonda gerileme olduğuna, ancak halen daha hedeflenen noktadan yukarıda seyrettiğine vurgu yapıldı.

ABD’de bugün açıklanan enflasyon, beklentilerin altında kalarak piyasalarda morallerin yükselmesine neden oldu. Açıklanan verilere göre ABD’de Mayıs ayında TÜFE olarak bilinen tüketici fiyatları enflasyonu yıllık yüzde 3,3 oldu. Genel beklenti aylık bazda yüzde 0,1’lik, yıllık bazdaysa yüzde 3,4’lük bir artış olması şeklindeydi. Böylece enflasyon son üç ayın en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

FED’in faiz kararı açısından dikkatle takip ettiği bilinen gıda ve enerji fiyatlarından arındırılmış çekirdek enflasyonda aylık bazda yüzde 0,2 yıllık bazda da yüzde 3,4 arttı. Burada da beklenti aylık bazda 0,3, yıllık bazda da yüzde 3,5 şeklinde gerçekleşeceği yönündeydi. Çekirdek enflasyon Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Ancak yine de bu veriler yüzde 2’lik enflasyon hedefinden uzak olduğu için ABD Merkez Bankası, faiz indirimlerine başlamak açısından henüz erken olduğunu düşünüyor. Merkez Bankası, gelinen noktada halen ekonomik görünümün belirsiz olduğuna ve enflasyon risklerine karşı dikkatli olunması gerektiğine vurgu yaptı.

ABD Merkez Bankası ülke genelinde ekonomik aktivitenin güçlü seyrettiğine ve istihdam piyasasının da kuvvetli olduğunu hatırlattı.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG