Erişilebilirlik

ABD Mursi'ye Verilen Cezayı Kınadı


Amerika, Mısır’da devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 2011 yılında topluca hapisten kaçmakla suçlanan 100 kişiye verilen idam cezasından “derin kaygı” duyduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı adına açıklama yapan bir yetkili, “Hem hukuk kurallarına hem de Mısır’ın uluslararası yükümlülüklerine aykırı bulduğumuz toplu dava ve toplu ceza verilmesine karşı eleştirilerimizi daha önce de birçok kez dile getirmiştik,” dedi.

İdam cezaları dün mahkeme tarafından açıklandı.

Cezalarla ilgili son kararı 2 Haziran günü Mısır müftüsü verecek.

Casusluk suçlamasından da yargılanan Mursi’nin avukatı, müvekkili hakkında verilen idam cezasını temyiz mahkemesine götüreceğini açıkladı.

Müslüman Kardeşler örgütü, halkı idam cezasına karşı gösteri yapmaya çağırdı.
Kahire’deki mahkeme, ayrıca bazı üst düzey Müslüman Kardeşler liderlerine hapishaneden topluca kaçma eyleminde Hamas ve Hizbullah’la işbirliği yaptıkları gerekçesiyle de ayrı ceza verdi.

Mısır’ın seçimle işbaşına gelen ancak askeri darbeyle devrilen ilk cumhurbaşkanı olan Mursi’ye geçen ay da 2012 yılında başkanlık sarayı önünde gösteri yapan protestocuların öldürülmesi nedeniyle 20 yıl hapis cezası verilmişti.

Bu arada, 2014 yılında Mısır askerlerinin öldürülmesiyle ilgili olarak haklarında idam kararı alınan altı kişinin cezası infaz edildi.Kahire’de Pazar günü idam edilen altı kişinin IŞİD bağlantılı olduğu iddia ediliyordu.

Uluslararası Af Örgütü, davanın haksız ve adaletsiz bir şekilde görüldüğünü öne sürdü.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG