Erişilebilirlik

ABD’nin Charlotte Kentinde OHAL Uygulaması


ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde iki gündür süren gösteriler çatışmaya dönüştü. Polisin bir siyahı vurarak öldürmesi sonrası Charlotte kentinde gösteriler başladı.

Gösterilerin ikinci gününde barışçıl başlayan yürüyüşte kalabalığın artmasıyla tansiyon yükseldi. Bazı göstericiler dükkanların pencerelerini kırdı ve sokaklarda ateş yaktı. Polis, kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı.

ABD’nin Charlotte Kentinde OHAL Uygulaması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:33 0:00

Şehir yönetimi, ilk açıklamasında bir kişinin başka bir gösterici tarafından vurulması sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı. Ancak daha sonra bu kişinin ağır yaralı ve yaşam destek ünitesine bağlı olduğu bildirildi. Olaylarda 4 polisin de hafif yaralandığı açıklandı. Olağanüstü hal ilanı sonrası Charlotte’a ulusal muhafız birliği ve diğer kentlerden takviye birlik gönderildi.

Gösterilerin ilk gecesinde 16’sı polis 24 kişi yaralanmış, Vali Jennifer Roberts, sükunet çağrısı yapmıştı.

20 Eylül’de 43 yaşındaki Keith Lamont Scott adlı bir siyah, polis tarafından öldürülmüştü.

Polis, başka bir şüpheliyi ararken Scott’ın elinde silahla arabadan indiğini ve uyarılara rağmen silahı bırakmayınca vurulduğunu iddia ediyor. Ailenin iddiası ise Scott'ın silahsız olduğu ve elinde kitap taşıdığı. Görgü tanıkları da 43 yaşındaki kurbanın, ellerinin havada olduğunu söylüyor.

Polislerin üzerindeki kameralar olayı kaydetmiş durumda ancak video daha açığa çıkmadı.

16 Eylül’de de Tulsa kentinde Terence Curtcher adlı bir siyah, polisin hedefi olmuş ve hayatını kaybetmişti. Curtcher'ın olay sırasında silahsız olduğu açıklanmıştı.

XS
SM
MD
LG