Erişilebilirlik

ABD'nin Türkiye'ye Yaptırım Kararı Bugün Açıklanabilir


ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

Reuters Haber Ajansı, konuyla bağlantılı üçü Amerikalı beş kaynağa dayandırdığı haberinde, ABD’nin S-400 füze savunma sistemlerini satın alması nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamaya hazır olduğunu bildirdi.

Ajansın haberine göre Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı bugün açıklanacak. Sözkonusu yaptırımların, Türkiye’nin savunma sanayi ve Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’i hedef alacağı belirtiliyor. Yaptırım kararlarının Türkiye’nin savunma sanayi açısından etkili olacağı, ancak daha geniş kapsamlı yaptırım beklentisine göre ufak olacağı yorumunu yapıyorlar.

Konuyla ilgili iki yetkili, Başkan Donald Trump’ın yardımcılarına geçtiğimiz hafta bu konuyla ilgili hazırlıkların yapılması talimatını verdiğini söyledi.

Yaptırım kararlarının açıklanacağının duyulması üzerine Türk lirası dolar karşısında yüzde 1,5 civarında değer kaybına uğradı.

Reuters haber ajansına değerlendirmede bulunan ismi açıklanmayan bir Türk yetkili, kararın, NATO üyesi iki ülke ABD ve Türkiye’nin arasındaki ilişkilere zarar vereceğini söyledi. Aynı yetkili, “Türkiye sorunların diplomasi ve diyalogla çözümlenmesinden yana ve tek taraflı cezaları kabul etmeyeceğiz” dedi.

Başkan Donald Trump, daha önce Türkiye’ye yönelik yaptırımlarının devreye girmesine engel olmuştu. Ancak son olarak ABD Temsilciler Meclisi’nden üçte iki çoğunlukla kabul edilen NDAA yasası, Senato’dan da benzer bir çoğunlukla geçmesi durumunda Türkiye’ye yönelik yaptırımların 30 gün içinde uygulanmasını öngörüyor.

Erdoğan: "NATO ortağına yapılan bir saygısızlık"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan'dan dönüş yolunda uçakta yaptığı açıklamada, ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamaya başlayacağı habeleri sonrasında tepki gösterdi ve ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamasını, NATO üyesi, ortak bir ülkeye yapılan saygısızlık olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin yeni seçilen başkanı Joe Biden'ı iyi tanıdığını, Biden'ın da kendisini iyi tanıdığını bir kez daha hatırlattı ve Biden yönetiminin göreve gelmesiyle birlikte neler olacağının daha iyi görüleceğini, Türkiye'nin sabrederek bekleyeceğini ifade etti.

STÜDYO VOA

Üç ülke Filistin’i resmen tanıdı - 28 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG