Erişilebilirlik

ABD Patriot ve diğer füze sistemlerinin teslimatında önceliği Ukrayna’ya verecek


Beyaz Saray, ABD’nin Patriot ve diğer füze sistemlerinin teslimatinda önceliği Ukrayna’ya vereceğini, bu nedenle sipariş veren ülkelerin teslimatlarının gecikeceğini açıkladı.
Beyaz Saray, ABD’nin Patriot ve diğer füze sistemlerinin teslimatinda önceliği Ukrayna’ya vereceğini, bu nedenle sipariş veren ülkelerin teslimatlarının gecikeceğini açıkladı.

Beyaz Saray Washington'un diğer müttefik ülkelere yapmayı planladığı Patriot ve diğer füze savunma sistemi sevkiyatlarını Ukrayna'ya yönlendirerek Kiev'e hava savunma füzelerinin teslimatını hızlandıracağını duyurdu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Danışmanı John Kirby Perşembe günü gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin "diğer ülkelere planlanan yabancı askeri satışların yakın vadeli teslimatlarını yeniden önceliklendirmek için zor ama gerekli bir karar" aldığını söyledi.

Kaç ülkenin ya da hangi ülkelerin bu adımdan etkilenebileceği konusunda ayrıntı vermeyen Kirby, "Şu anda Ukrayna'nın bu ek kapasiteye acilen ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Açıkçası daha fazlasına ihtiyaç var ve şu anda ihtiyaç var" dedi.

Bu açıklama, Başkan Joe Biden'ın geçen hafta İtalya'da düzenlenen G7 toplantısı sırasında, "Bizden gelecekte hava savunma sistemleri bekleyen ülkelerin beklemek zorunda kalacaklarını bilmelerini sağladık" diyerek böyle bir eylemin gerekli olabileceğini ima etmesinin ardından geldi.

Biden, "İhtiyaçlar karşılanana kadar elimizdeki her şey Ukrayna'ya gidecek. Sonra da diğer ülkelere verdiğimiz taahhütleri yerine getireceğiz" demişti.

G7 Zirvesi sırasında biraraya gelen ABD Başkanı Joe Biden ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, gelecek 10 yıl boyunca ABD ve Ukrayna arasındaki savunma işbirliğini şekillendirecek ikili güvenlik anlaşması imzalamış, G7 liderlerinin de Ukrayna’ya 50 milyar dolarlık kredi sağlanması konusunda uzlaşma sağladığı bildirilmişti.

ABD halihazırda Ukrayna'ya Patriot füze bataryaları ve Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemleri (NASAMS) da dahil hava savunma sistemleri için sürekli olarak savunma füzeleri gönderiyordu.

Ancak Kirby, "bu kış öncesinde Ukrayna'nın enerji sistemini yok etmeye çalışan" Rus ordusunun şehirlere ve altyapı merkezlerine füze ve insansız hava aracı saldırılarını hızlandırması nedeniyle Kiev’in acilen daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu söyledi.

ABD Patriot ve diğer füze sistemlerinin teslimatında önceliği Ukrayna’ya verecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

Rusya Ukrayna'nın elektrik şebekesini havadan vurmaya yeniden başlarken, Kiev güçleri de insansız hava araçlarıyla Rus petrol tesislerini hedef alıyor ve her iki taraf da diğerinin savaşmaya devam etmesini engellemeye çalışıyor.

Gönderilecek füze savunma sistemi sayısı net değil; ancak Kirby teslimatın "yüzlerce" Patriot savunma füzesi içerebilebileceğini söyledi.

Kirby, Ukrayna'nın önümüzdeki yaklaşık 16 ay boyunca sistemler montaj hatlarından çıkar çıkmaz öncelikli sevkiyatları alacağını ve bunların ülkeye bu süre zarfında "yeterli kapasite" sağlayacağını kaydetti.

John Kirby bundan sonra sevkiyatları ertelenen ülkelerin, halihazırda sipariş ettikleri sistemlerin teslimatlarını almaya başlayacaklarını belirtti.

Kirby bu hamlenin, "bir grup ülkenin" Ukrayna'ya yönlendirilen füze sistemlerini almada gecikmeler yaşayacağı anlamına geldiğini ancak bu değişikliğin Tayvan'ı ya da Çin'den gelebilecek potansiyel tehditler karşısında "kendini savunmak için ihtiyaç duyduğu ve almaya devam ettiği" sistemleri etkilemeyeceğini söyledi.

Diğer ülkelerin bu değişikliğe nasıl tepki verdiği sorusuna Kirby "genel olarak anlayışla karşıladıkları" yanıtını verdi. Kirby, "Ukrayna'daki ihtiyacın ne kadar ciddi olduğunu biliyorlar" ifadelerini kullandı.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG