Erişilebilirlik

ABD’de Perakende Satışlar Beklentilerin Üstünde Arttı


ABD'de perakende satışlar, hane halklarının başta motorlu taşıtlar olmak üzere alımlarını arttırmasıyla Ekim ayında beklenenden daha fazla fazla arttı. Bu durum tüketici harcamalarının, dördüncü çeyreğin başlarında toparlandığını ve bunun da ekonomiyi desteklemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Çalışma Bakanlığı tarafından bugün açıklanan perakende satış verilerinin yanısıra enflasyonda yavaşlama işaretleri, ekonominin gelecek yıl beklenen bir durgunluktan kaçınabileceği veya sadece hafif bir gerileme yaşayabileceği konusunda temkinli bir iyimserlik yarattı.

ABD’de Perakende Satışlar Beklentilerin Üstünde Arttı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Toronto'daki Capital Economics'in Kuzey Amerika baş ekonomisti Paul Ashworth, "Herşeye rağmen yumuşak bir iniş içinde olabiliriz" dedi.

Eylül ayında değişmeyen perakende satışlar, geçen ay yüzde 1,3 arttı. Reuters haber ajansının anket yaptığı ekonomistler, satışların yüzde 1 artacağını öngörüyorlardı.

Bazı hanelerin 1050 dolara varan teşvik çekleri aldığı California'da bir kereye mahsus vergi iadeleri, muhtemelen satışları desteklemeye yardımcı oldu. Ayrıca Amazon, Ekim ayında ikinci bir ‘Prime Day’ indirim günü düzenledi.

Geçen ay satışlardaki büyük artışa motorlu taşıtlar öncülük etti ve otomobil bayilerindeki gelirler, arzdaki önemli iyileşmelerin bir yansıması olarak yüzde 1,3 arttı. Mobilya mağazalarının satışları da yüzde 1,1 arttı.

Benzin fiyatlarındaki artış da satışları destekledi ve benzinliklerin gelirleri yüzde 4,1 arttı.

Çevrimiçi perakende satışlar yüzde 1,2 arttı. Perakende satış raporunda yer alan tek hizmet kategorisi olan gıda hizmetleri ve içkili mekanlardaki satışlar da yüzde 1,6 arttı. Ancak elektronik eşya ve beyaz eşya mağazası satışları binde 3 düştü.

Ayrıca genel ticari eşya mağazaları ile spor malzemeleri, hobi, müzik aleti ve kitap satan mağazalarda da düşüşler yaşandı. Giyim mağazalarının satışları ise sabit seyretti.

COVID-19 salgını sırasında biriken tasarruflar ve sıkı bir işgücü piyasasındaki güçlü ücret artışları, genel olarak tüketicilerin daha yüksek fiyatlar ve borçlanma maliyetleriyle başa çıkmasına yardımcı oldu. Hanehalkları da harcamalarını sürdürmek için borçlanıyor.

Daha sıkı para politikası genel talebi azaltarak işgücü piyasası ve ekonomi üzerinde baskı oluşturduğundan, bu desteğin önümüzdeki yıl azalması bekleniyor. Düşük gelirli hanelerin pandemi birikimlerini çoktan tükettiğine inanılıyor.

Ulusal Perakende Federasyonu bu ay, tatil satışlarının yıllık yüzde 6 ile yüzde 8 arasında büyüyeceğini tahmin ediyor. Bu, 2021'de kaydedilen yüzde 13,5'ten az olsa da son 10 yıldaki yüzde 4,9 ortalamasının oldukça üzerinde olacak.

ABD Merkez Bankası (FED), 1980'lerden bu yana en hızlı faiz arttırım döngüsü haline gelen aşırı enflasyonla mücadelesinde, politika faizini bu yıl 375 baz puan artırarak sıfıra yakın seviyeden yüzde 3,75 – 4 aralığına yükseltti.

Otomobil, benzin, inşaat malzemeleri ve gıda hizmetleri hariç perakende satışlar geçen ay binde 7 arttı. Eylül ayı verileri, bu çekirdek perakende satışların daha önce bildirildiği gibi binde 4 yerine yüzde binde 6 arttığını gösterecek şekilde revize edildi.

Çekirdek perakende satışlar, gayri safi yurtiçi hasılanın tüketici harcamaları bileşenine en yakın olanı. Tüketici harcamalarının istikrarlı seyri ve ithalat faturasının azalması, yılın ilk yarısında daralan GSYİH'nin üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,6 oranında toparlanmasına yardımcı oldu.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG