Erişilebilirlik

ABD, Rusya’ya yaptırımları genişletti: Yaptırım listesine Türkiye’deki bazı şirketler de girdi


 ABD Maliye Bakanlığı, Rusya’ya yönelik yaptırımları genişleterek ülkenin savunma sanayiine malzeme ve hizmet sağladığı belirtilen 300’den fazla kişi ve kurumu hedef aldı. Yeni yaptırımlarda Türkiye’de bulunan bazı şirketlerin de adı geçiyor
ABD Maliye Bakanlığı, Rusya’ya yönelik yaptırımları genişleterek ülkenin savunma sanayiine malzeme ve hizmet sağladığı belirtilen 300’den fazla kişi ve kurumu hedef aldı. Yeni yaptırımlarda Türkiye’de bulunan bazı şirketlerin de adı geçiyor

ABD Maliye Bakanlığı, Rusya’ya yönelik yaptırımları önemli ölçüde genişleterek Rusya’nın savunma sanayiine malzeme ve hizmet sağladığı belirtilen 300’den fazla kişi ve kurumu hedef aldı. Açıklanan yeni yaptırımlarda Türkiye’de bulunan bazı şirketlerin de adı geçiyor.

Açıklanan yeni yaptırımlarda, özellikle Çin’de bulunan ve Moskova’ya yarı iletken sattığı belirtilen şirketler hedef alındı. Maliye Bakanlığı açıklamasında, Rusya’nın “mali sisteminin mimarisinin” hedef alındığı belirtildi.

Bakanlık, zaten yaptırım uygulanan bir Rus altın üreticisi için altın aklayan, Rusya'nın insansız hava aracı üretimini destekleyen ve Moskova’nın kimyasal ve biyolojik silah programı için malzeme gibi hassas ve kritik maddeleri tedarik eden çok sayıda uluslararası şebekenin hedef alındığına dikkat çekti.

ABD, Rusya’ya yaptırımları genişletti: Yaptırım listesine Türkiye’deki bazı şirketler de girdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Yellen: “Rusya’nın savaş ekonomisiyle iş yapılmasının riski artıyor”

ABD Maliye Bakanı Jennet Yellen, yeni adımların, Rusya’nın üçüncü ülkelerden aldığı kritik malzemeler dahil uluslararası materyal ve ekipman için geri kalan yöntemlerini hedef aldığını söyledi; mali kurumların “Rusya’nın savaş ekonomisiyle iş yapmasına yönelik riskleri” arttırdıklarını vurguladı.

Maliye Bakanlığı, Ukrayna işgali sebebiyle uzun süredir yaptırımlarla hedef alınan “Rusya’nın askeri endüstriyel sektörü” tanımını da genişletti. Bu karar, Rusya ile iş yapan şirket ve kurumlar için dolaylı yaptırım riskini artırıyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Başkan, Joe Biden’la G7 zirvesi için İtalya’ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Jake Sullivan, genişletilen tanımın, paravan şirketler aracılığıyla yaptırımların delinmesini engellemek amacıyla yeni adımları kapsadığına özellikle dikkat çekti.

Türkiye’den bazı şirketlerin de adı geçiyor

Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında, “Rusya’nın savaş makinesini beslemek ve Ukrayna’daki savaşı sürdürmek amacıyla kompleks birtakım tedarik zincirlerini kullandığına” ve benzer şebekelerin yaptırımların delinmesine teşebbüs ettiğine dikkat çekildi.

Bu gibi şebekelerin hedef alındığı belirtilen yeni yaptırımlarda Rusya, Belarus, Virgin Adaları, Bulgaristan, Kazakistan, Kırgızistan, Çin, Güney Afrika, Sırbistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’den 90’dan fazla kişi ve kurumun yaptırım listesine alındığı belirtildi.

ABD Maliye Bakanlığı’ndan yapılan kapsamlı ve ayrıntılı açıklamaya bakıldığında, Rusya’nın savunma sanayiine malzeme tedarik ettiği belirtilen ve merkezi Türkiye’de bulunan en az sekiz şirketin adı geçiyor.

Bu firmalar, SSGCTM CNC, Minyon Kesici, Gepa, Kamilhan Lojistik, CPS Proses, RMB Yapı, Taksan Makina, Dener İthalat olarak sıralandı.

Rusya’nın LNG projeleri de hedef alındı

ABD’nin açıkladığı yeni yaptırımlar, Rusya’nın gelecekte hayata geçirmeyi planladığı üç farklı sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) projesini de hedef alıyor.

Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında bu projeler, Obsky LNG, Arctic LNG 1, and Arctic LNG 3 projeleri olarak sıralandı.

  • 16x9 Image

    Begüm Dönmez Ersöz

    Begüm Dönmez Ersöz medyadaki kariyerine 2006’daki İsrail-Lübnan savaşı sırasında CNN Türk’te simultane tercüman ve muhabir olarak başladı. 2014-2018 yılları arasında dış haber müdürü olarak görev yaptığı kanalda dış politika ve uluslararası diplomasiye ilişkin haberler hazırladı, özel röportajlar yaptı. IŞİD’le mücadele operasyonları döneminde çatışma bölgeleri dahil sahadaki ekibi yönlendirdi, ABD’de başkanlık seçimleri gibi özel yayınları yönetti. Merkezi Atlanta’da bulunan CNN’in editoryal, liderlik ve dijital gazetecilik programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin gururlu mezunlarından. Begüm Dönmez Ersöz 2018’de göreve başladığı VOA Türkçe’de ABD dış ve iç siyasetinden uluslararası diplomasiye uzanan geniş bir alanda haber, röportaj ve yayın yapıyor. VOA Türkçe’nin Beyaz Saray ve Kongre muhabirliği görevini yürütüyor. Simultane çeviri ve gazetecilik becerilerini aynı potada eritebildiği bir işi olduğu için mutlu.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG