Erişilebilirlik

ABD Sağlık Dairesi Başkanı silah şiddetini kamu sağlığı krizi ilan etti


ABD Sağlık Dairesi Başkanı Dr. Vivek Murthy ateşli silah şiddetini kamu sağlığı krizi ilan etti.
ABD Sağlık Dairesi Başkanı Dr. Vivek Murthy ateşli silah şiddetini kamu sağlığı krizi ilan etti.

ABD Sağlık Dairesi Başkanı Dr. Vivek Murthy ateşli silah şiddetini kamu sağlığı krizi ilan etti. Bu adım kapsamında, ABD’de silah şiddetinin engellenmesine ve ruh sağlığı hizmetlerine erişimin güçlendirilmesine yönelik araştırmalara yatırım yapılması öngörülüyor.

Dr. Vivek Murthy Amerika’da ateşli silahlardan kaynaklanan can kayıplarını azaltmak amacıyla, otomatik silahların yasaklanması, bu silahların kamusal alanda kullanılmasını yasaklayan ve silahları güvenli bir şekilde muhafaza etmeyenlerin ceza almasını öngören kanunların kabul edilmesi çağrısında bulundu.

ABD Sağlık Dairesi Başkanı silah şiddetini kamu sağlığı krizi ilan etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:14 0:00

“İnsanlar güvende olmak istiyor”

Associated Press’in sorularını telefonda cevaplayan Dr. Vivek Murthy, "İnsanlar mahallelerinde dolaşabilmek ve güvende olmak istiyor. Amerika, hayatımızı riske atacağından endişe etmeden, hepimizin okula gidebildiği, çalışabildiği, markete, ibadethaneye gidebildiği bir yer olmalı" dedi.

ABD’de 2023 yılında yaşanan silahlı saldırı sayısı 500’ü geçti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

ABD Sağlık Dairesi Başkanı Murthy’nin yayınladığı uyarıda dile getirdiği bu tavsiyelerin Kongre tarafından kabul edilen bir yasa olmadan ülke genelinde uygulanabilmesi olası değil. Bazı eyalet meclisleriyse ABD Sağlık Dairesi Başkanı Murthy’nin bu tekliflerini değerlendirebilir ve hayata geçirebilir.

CNN’e konuşan Dr. Vivek Murthy, “Bu uyarıyla umudum (konuyu) siyaset alanından çıkarıp ait olduğu yere yani kamu sağlığı alanına dahil etmek” diye konuştu.

“Ateşli silah şiddeti çocuklar ve gençler arasında en önde gelen ölüm sebebi”

Sağlık Dairesi Başkanı Murthy’nin yaptığı yazılı açıklamaya göre, ülkedeki yetişkinlerin yüzde 54’ünden fazlası kendilerinin ya da aile fertlerinin hayatlarında ateşli silah bağlantılı bir olay yaşadığını belirtiyor.

Buna göre, ateşli silah şiddeti ABD’de çocuklar ve gençler arasında en önde gelen ölüm sebebi.

Murthy’nin yayınladığı uyarı kapsamında, ABD’de silah şiddetine ilişkin veri kaynakları ve veri toplanmasının iyileştirilmesi, ateşli silah şiddetinin kısa ve uzun vadeli sonuçlarının incelenmesi, silah şiddetini önleme stratejileri konusunda araştırma yapılması ve bu araştırmalara yatırım yapılması öngörülüyor.

Sosyal medya ve yalnızlık konusunda da uyarıda bulunmuştu

ABD Sağlık Dairesi Başkanı Dr. Vivek Murthy daha önce sosyal medya kullanımı ve yalnızlıkla ilgili Amerikan sosyal hayatındaki eğilimlere dikkat çekerek bazı uyarılar yayınlamıştı.

Örneğin, geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın tehlikelerine karşı sigara paketlerinde yapıldığı gibi uyarı notları konulması tavsiyesinde bulunmuştu.

Dr. Vivek Murthy şimdiye kadar silah şiddetine ilişkin benzer şekilde resmi bir uyarıda bulunmaktan kaçınmış ve bu alanda adımlar zaman zaman ateşli silah lobisine ve Vivek’in ateşli silahlarla ilgili önceki açıklamalarına tepki gösteren Cumhuriyetçiler’e takılmıştı.

Ulusal Tüfek Derneği'nden tepki

ABD'de silah lobisinin önemli bir temsilcisi olan Ulusal Tüfek Derneği (NRA) Murthy'nin uyarısına tepki gösterdi.

Derneğin başkanı Randy Kozuch sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada, "Bu Biden yönetiminin yasalara uyan silah sahiplerine karşı açtığı savaşın bir uzantısı" dedi.

ABD'de güçlü silah lobisinin desteğini alan Cumhuriyetçiler ve NRA yaklaşık 10 yıl önce Vivek Murthy'nin sağlık dairesi başkanı olarak onay almasını engellemeye çalışmıştı.

Silah şiddeti konusundaki açıklamalarıyla tepki çekmesinin ardından bu konuda bir süre sessiz kalan Murthy, Senato'daki onay oturumunda sağlık dairesi başkanlığı konumunu silah denetimi için kullanmayacağının sözünü vermek zorunda kalmıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG