Erişilebilirlik

ABD Savunma Bakanı Austin: “Hastaneye kaldırıldığımın Beyaz Saray’dan gizlenmesi talimatını vermedim”


ABD Savunma Bakanı Austin, düzenlediği ilk basın toplantısında sağlık durumuyla ilgili soruları yanıtladı.
ABD Savunma Bakanı Austin, düzenlediği ilk basın toplantısında sağlık durumuyla ilgili soruları yanıtladı.

Geçen ay prostat kanseri teşhisi konulduğu ve hastaneye kaldırıldığı ortaya çıkan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ortadoğu’da hareketli günlerin yaşandığı bir dönemde hafta başında Pentagon’a döndükten sonra kameralar karşısında ilk basın toplantısını düzenledi.

Sağlık durumuna ilişkin soruları yanıtlayan Austin, kanser teşhisi konusunda Başkan Biden, ekibi ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini söyledi; “Sorumluluk benim” dedi.

Savunma Bakanı Austin Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, hem ABD askerlerinin hayatını kaybettiği Ürdün’deki saldırı hem de sağlık durumuna ilişkin ısrarlı ve zor sorularla karşılaştı.

Bakan Austin, geçirdiği operasyonun ardından hala bacağında ağrı olduğunu ve fizik tedavi gördüğünü söyledi.

“Hastaneye kaldırıldığımın Beyaz Saray’dan gizlenmesi talimatını vermedim”

Aralık ayı sonlarında rahatsızlanan ve Ocak ayının ilk haftasında hastaneye kaldırılan Bakan Austin’ın hastalığı konusunda Beyaz Saray’ı zamanında bilgilendirmemesi eleştirilere yol açmıştı.

Savunma Bakanı Lloyd Austin kanser teşhisinin kendisi için büyük bir şok olduğunu; kimseye hastaneye kaldırıldığını Beyaz Saray’dan gizleme talimatı vermediğini belirtti.

Daha geniş bir grubun hastalığından haberdar edilmiş olması gerektiğini kabul eden Savunma Bakanı, sağlık sorunu sebebiyle istifa etmeyi düşünmediğini de söyledi.

Basın toplantısında Bakan Austin’a şu anki sağlık durumunun yoğun çalışma gerektiren bir görevi yerine getirebilecek kadar iyi olup olmadığına ilişkin sorular yöneltildi.

ABD Savunma Bakanı Austin: “Hastaneye kaldırıldığımın Beyaz Saray’dan gizlenmesi talimatını vermedim”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:00 0:00

“Biden’dan özür diledim”

Austin, “Bacağım iyileşmeye devam edecek. Biraz zaman alacak. Kaç gün ya da kaç hafta süreceği konusunda bir takvim veremiyorlar ama aşamalı bir iyileşme olacak. Olimpiyatlara katılamam ama zaman içinde daha iyi olacağım” ifadelerini kullandı.

Başkan Biden’ı sağlık durumuna ilişkin daha erken bilgilendirmediği için kendisinden doğrudan özür dilediğini söyleyen Savunma Bakanı, “Bunun bir hata olduğunu kabul ediyorum. Başkansanız çok yoğunsunuzdur ve ben de şahsi bir meselemi gündemine taşımanın o anda doğru olmayacağını hissettim” ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanı Lloyd Austin’ın hastalığına ve sağlık durumuna ilişkin tartışmalar, İsrail ve Hamas arasında başlayan savaşın ardından ABD’nin Ortadoğu’daki üslerine yönelik saldırıların arttığı bir döneme rastladı.

Ürdün’de Kule-22 adlı üsse insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda 3 ABD askeri hayatını kaybetmiş ve saldırıdan İran’ı sorumlu tutan ABD karşılık vereceğini belirtmişti.

“Ortadoğu’da tehlikeli bir dönem” diyen ABD Savunma Bakanı Austin, saldırıya kendilerinin seçtiği zaman, yer ve şekilde karşılık vereceklerini vurguladı.

Amerikalı yetkililer, Ürdün’deki saldırıya çok aşamalı ve günlere yayılması olası bir karşılığın verileceğini belirtiyor.

Forum

STÜDYO VOA

Halkbank’ın ‘kader duruşması’ New York’ta başladı – 28 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG