Erişilebilirlik

ABD Savunma Bakanı Austin’dan sürpriz Kiev ziyaretinde Ukrayna’ya uzun vadeli destek sözü


ABD Savunma Bakanı Austin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’ye “Bugün size Amerika’nın sizinle olduğu mesajını getiriyorum. Uzun süre sizinle olacağız” dedi.  
ABD Savunma Bakanı Austin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’ye “Bugün size Amerika’nın sizinle olduğu mesajını getiriyorum. Uzun süre sizinle olacağız” dedi.  

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Rusya işgali altındaki Ukrayna’ya desteğin sürdürülebilirliğinin tartışıldığı bir sırada Kiev’e sürpriz bir ziyarette bulundu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile görüşen Austin ABD’nin uzun vadeli desteğini ifade etti.

2022 yılı Nisan ayından bu yana ilk kez Kiev’e giden Savunma Bakanı Austin’a ABD Avrupa Komutanlığı da eşlik etti.

Polonya’dan Ukrayna’ya trenle geçen Austin, Zelenski’ye “Bugün size Amerika’nın sizinle olduğu mesajını getiriyorum. Uzun süre sizinle olacağız” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski de Austin’a, ziyaretinin Ukrayna için çok önemli bir sinyal olduğunu söyledi; “Sizin desteğinize güveniyoruz. Amerikan halkına müteşekkiriz. Bu zorluklarda, zor aylar va yıllarda bizimleler” ifadelerini kullandı.

Kongre’de görüş ayrılıkları

Austin’ın Ukrayna ziyareti, ABD’de gelecek yıl Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri yaklaştığı sırada Kongre’de Ukrayna’ya yardım konusunda görüş ayrılıklarının yaşandığı bir döneme rastladı.

Savunma Bakanlığı yetkililerinin Washington’ın hem Ukrayna hem de İsrail’e aynı anda destek verebileceğini söylemesine rağmen, bazı Kongre üyeleri İsrail’e yardımı öncelik olarak görüyor.

ABD Kongresi’nde bir grup muhafazakar Cumhuriyetçi Ukrayna’ya daha fazla yardım gönderilmesine karşı çıkıyor; ancak Cumhuriyetçi ve Demokratlar’ın çoğunluğu hala Ukrayna’ya yardıma destek veriyor.

Bazı üst düzey Ukraynalı yetkililer kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerde askeri yardım teslimatının sıklığının azaldığı konusunda endişelerini dile getiriyor.

Savunma Bakanlığı yetkilileri ise Batı ülkelerinin üretim kapasitesini arttırması sebebiyle mühimmat tedarikinin arttığını belirtiyor.

Almanya bu ayın başında yılsonuna kadar daha fazla miktarda hava savunma sistemi göndereceğini söylemişti.

Pentagon'dan yeni güvenlik yardımı

ABD Savunma Bakanlığı Austin'ın Kiev ziyareti sırasında Ukrayna için 100 milyon dolarlık yeni güvenlik yardımı açıkladı.

Yeni yardım paketinin içinde Stinger uçaksavar füzeleri, 155 ve 105 milimetrelik mühimmat, Javelin ve AT-4 zırh-savar sistemleri, soğuk havada kullanılan ekipman ve yedek parçaları kapsıyor.

Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısı yapılacak

6-7 Aralık’ta Washington’da yapılacak ortak Ukrayna-ABD ordusu endüstri konferansı Rusya’nın işgalinin iki yıla yaklaştığı bir sırada Ukrayna’nın kendi silah üretimini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Rusya şu anda Ukrayna’nın beşte birini yani yaklaşık yüzde 18’ini kontrol ediyor. Ukrayna’nın ABD Büyükelçisi VOA’ya geçen ay yaptığı açıklamada Kiev’in işgal edilen toprakların yüzde 50’sinden fazlasını geri aldığını söylemişti.

ABD Savunma Bakanı Austin’ın bu hafta Ukrayna Savunma Temas Grubu ile görüşmelere evsahipliği yapması bekleniyor.

Pentagon’a göre Ukrayna’nın ortaklarının Kiev’e askeri yardımın gönderilmesini koordine eden görüşmelere 50’den fazla ülkenin katılacak.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG