Erişilebilirlik

ABD Seçimlerinde Sürpriz: Buttigieg Yarıştan Çekildi


Demokrat başkan aday adaylarından Pete Buttigieg yarıştan çekilme kararı aldı. Diğer aday adaylarına göre hem fazla bilinmeyen bir isim olması hem de genç yaşıyla farklılık gösteren Buttigeg Iowa’daki ilk ön seçimleri kazanarak, New Hampshire’de az farkla ikinci gelerek dikkatleri üzerine çekmişti. Buttigieg kendisini partinin geleceği olarak tanıtıyordu.

Afganistan’da savaşan 38 yaşındaki Buttigieg ayrıca Amerikan başkanlık seçimleri tarihinde ilk eşcinsel aday konumundaydı.

Buttigieg çoğunlukla beyazların yaşadığı ve kırsal ağırlıklı Iowa ve New Hampshire eyaletlerinde sağladığı başarıları daha kozmopolit nüfusa sahip Nevada ve Güney Carolina eyaletlerinde tekrarlayamadı.

Nevada’da açık arayla üçüncü gelen Buttigieg, Güney Carolina’da da dördüncü olabildi. Buttigieg bu eyalette siyah seçmenlerin sadece yüzde üçünün oyunu alabildi.

Biden’ın şansı arttı mı?

Demokrat aday adayları arasında merkezde bir duruş sergileyen Buttigieg’in çekilmesinin eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın işine yarayabileceği yorumları yapılıyor. İlk iki eyalette istediği başarıyı yakalayamayan Biden, Güney Carolina’yı ise açık farklı kazandı ve şimdi diğer eyaletlerde de aynı performansı göstererek yarışı birinci sırada götüren Bernie Sanders’ın ivmesini kırmayı amaçlıyor.

Eskiden belediye başkanlığı yaptığı Indiana eyaletinin South Bend kentinde konuşan Buttigieg, seçim kampanyasına sadece dört kişilik personel, büyük bir e-mail listesi ve de kişisel servet sahibi olmadan başladığına dikkati çekti. “Bu yarışa şu anki başkanı yenilgiye uğratmak ve yeni türden bir politikayı hayata geçirmek için girmiştik” diyen Buttigieg, ancak şimdi “kenara çekilmesinin ve partimizi, ülkemizi bir araya getirmeye yardımcı olmanın zamanı” dedi.

Biden de Twitter’dan, “Buttigieg’in cesaret, sevgi ve dürüstlük üzerine öncü bir kampanya yürüttüğünü” belirterek, “Bu, Buttigieg’in siyaset sahnesindeki zamanının sadece başlangıcı” ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG