Erişilebilirlik

ABD Senatörü Menendez ve eşi Mısır bağlantıları nedeniyle rüşvetle suçlanıyor


Federal savcılar rüşvet almakla suçladıkları Demokrat Senatör Bob Menendez ve eşinin evinde yapılan aramada 100 bin dolarlık külçe altın ve 480 bin dolar nakit para bulunduğunu açıkladı. İddianamede Menendez'in ABD hükümetinin hassas bilgilerini Mısır’a sağladığı yer alıyor.
Federal savcılar rüşvet almakla suçladıkları Demokrat Senatör Bob Menendez ve eşinin evinde yapılan aramada 100 bin dolarlık külçe altın ve 480 bin dolar nakit para bulunduğunu açıkladı. İddianamede Menendez'in ABD hükümetinin hassas bilgilerini Mısır’a sağladığı yer alıyor.

ABD’de federal savcılar Demokrat Senatör Robert Menendez ve eşinin New Jersey'li üç işadamıyla olan ilişkileri nedeniyle rüşvet almakla suçlandıklarını açıkladı.

Çift, Menendez'in senatör olarak sahip olduğu güç ve nüfuzu kullanarak işadamlarını korumak, zenginleştirmek ve Mısır hükümetine fayda sağlamak karşılığında binlerce dolar rüşvet almakla suçlandı.

ABD Senatörü Menendez ve eşi rüşvetle suçlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00


İddianamede, müfettişlerin Menendez'in evinde ele geçirdiği altın külçelerinin yanısıra, Menendez'in adını taşıyan ceketlerin içinde bulunan ve dolabında asılı olan nakit parayla doldurulmuş zarfların bir görüntüsü yer aldı. Savcılar, Menendez'in evinde 480 bin dolardan fazla nakit para bulduklarını söyledi.

Savcılar, nakit para ve altının yanısıra, rüşvetlerin bir ev ipoteği için ödemeleri, asgari gereksinimleri olan bir iş için tazminatı ve lüks bir aracı da içerdiğini belirtti.

Manhattan bölge savcısı Damian Williams düzenlediği basın toplantısında, "Bu soruşturma halen devam ediyor. Henüz işimiz bitmedi. Bilgi sahibi olan herkesi hızla öne çıkmaya çağırıyorum” dedi.

ABD Senatosu'nun etkili Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Menendez ve 2020'den beri senatörle evli olan eşi Nadine Menendez üçer suçlamayla karşı karşıya.

Bunlar rüşvet almak, dürüst hizmet dolandırıcılığı ve resmi göreve fesat karıştırmak.

Menendez’in bu ay hakim karşısına çıkması bekleniyor

Menendez ise suçlamaları, devam eden karalama kampanyasının bir parçası olarak niteleyerek reddetti. Demokrat senatör, asılsız suçlamalarla dikkatinin dağılmayacağını ve önemli çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Menendez yaptığı yazılı açıklamada savcıların rutin yasama çalışmalarını, yanlış değerlendirdiğini savundu ve "Bu savcıların ölçüsüzlüğü ortada. Gerçekler sunulduğu gibi değil" dedi.

Nadine Menendez'in avukatı da müvekkilinin görevi kötüye kullandığını reddettiğini ve mahkemede iddialara karşı "şiddetle savunma" yapacağını söyledi.

Türk hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan açıklamalarıyla Türkiye’nin yakından izlediği Menendez, ABD'nin dünya sahnesindeki etkisini yeniden güçlendirmeye çalışan Demokrat Başkan Joe Biden'ın önemli bir müttefiki.

Manhattan'daki ABD Savcılığı, Menendez ve dört sanık arkadaşının 27 Eylül'de Manhattan federal mahkemesine çıkmalarının beklendiğini bildirdi.

Başkanlık koltuğu tehlikede

Bob Menendez, hakkındaki suçlama nedeniyle Senato Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığından istifa etmek zorunda kalacak. Senato Demokrat grubunun kuralları, ağır bir suçla itham edilen herhangi bir üyenin liderlik pozisyonundan çekilmesi gerektiğini söylüyor.

NBC'nin konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişiye dayandırdığı haberine göre de Menendez dava süresince Senato'dan değil ama komisyon başkanlığından istifa edecek.

Menendez'in gelecek yıl yeniden seçilmesi söz konusu ve soruşturma Demokratlar’ın 100 üyeli Senato'daki 49’a karşı 51 sandalyelik çoğunluklarını genişletme çabalarını zorlaştırabilir.

Savcılar Menendez'in New Jersey'deki evi, 2019 model Mercedes-Benz'i ve yaklaşık 480 bin dolar nakit para, ve 100 bin dolar değerindeki altın külçeleri ve bir banka hesabındaki fonları da içeren varlıklarına el koymayı hedefliyor.

İşadamları Wael Hana, Jose Uribe ve Fred Daibes de dolandırıcılıkla suçlandı.

Savcılar, aslen Mısırlı olan Hana'nın 2018 yılında Menendez ile Mısırlı yetkililer arasında akşam yemekleri ve toplantılar düzenlediğini ve bu toplantılarda yetkililerin senatöre, ABD askeri yardımının durumu konusunda baskı yaptığını söyledi. Savcılar, bunun karşılığında Hana'nın şirketinin çalışanı olarak gösterdiği Nadine Menendez’e maaş ödediğini söyledi.

Mısır o dönemde ABD'nin en büyük askeri yardım yaptığı ülkelerden biriydi. Ancak Dışişleri Bakanlığı 2017 yılında bu yardımın 195 milyon dolarını kesmiş ve Mısır insan hakları ve demokrasi konusunda gelişme gösterene kadar 65.7 milyon dolar yardımı daha iptal etmişti.

Savcılar, Menendez'in 2018'deki bir görüşmede Hana'ya yardımın durumu hakkında kamuya açık olmayan bilgiler verdiğini söyledi. Bugün açıklanan iddianameye göre Hana daha sonra Mısırlı bir yetkiliye "Mısır'a küçük silah ve mühimmat yasağı kaldırıldı" şeklinde bir mesaj attı.

Savcılar, Mısır hükümetinin 2019 yılında Hana'nın şirketlerinden birine, helal ürün konusunda deneyimi olmamasına rağmen, ABD'denMısır'a helal gıda ihraç etmesi için özel bir lisans verdiğini söyledi. İddianameye göre Hana bu ihracattan elde ettiği geliri rüşvet ödemelerini finanse etmek için kullandı.

Savcılara göre ABD Tarım Bakanlığı, Amerikalı et üreticilerine yüksek maliyet getireceği endişesiyle Mısırlı yetkililere, Hana’nın tekeliyle ilgili kaygılarını iletti. Ancak bunun üzerine Menendez bir bakanlık yetkilisinden, şirketin statüsünü korumasına izin vermesini istedi.

İddianameye göre yetkili Menendez'in taleplerini yerine getirmedi ancak şirket yine de tekel konumunu korudu.

Daha önce de suçlamaların hedefi olmuştu

Senato Tarih Ofisi, Menendez'in ABD tarihinde birbiriyle ilgisi olmayan iki suç iddiasıyla itham edilen ilk senatör olduğunu açıkladı.

Son iddianamenin, Menendez'in Floridalı bir doktor adına hükümet yetkililerine baskı yapmak için bol miktarda hediye kabul ettiği iddiasıyla ilgili daha önceki suçlamalarla ilgisi bulunmuyor.

Menendez daha önce New Jersey'de zengin bir bağışçısından resmi menfaatler karşılığında özel uçuşlar, kampanya bağışları ve diğer rüşvetleri kabul etmekle suçlanmış, ancak 2017'deki duruşma jürinin karara varamamasıyla sonuçlanmıştı.

Savcılar 2018 yılında rüşvet davasını düşürmüştü. Masum olduğunu savunan Menendez aynı yıl, ilk kez 2006 yılında girdiği Senato'daki üçüncü dönemi için yeniden seçilmişti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG