Erişilebilirlik

ABD Senatosu Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a 95 milyar dolarlık yardım paketini onayladı


Demokrat Parti’nin çoğunlukta olduğu Senato’da yardım paketi, gece geç saatlerde yapılan oylamada 18 hayır oyuna karşı 79 evet oyuyla kabul edildi.
Demokrat Parti’nin çoğunlukta olduğu Senato’da yardım paketi, gece geç saatlerde yapılan oylamada 18 hayır oyuna karşı 79 evet oyuyla kabul edildi.

ABD Senatosu geçen haftasonu Temsilciler Meclisi’nde iki partinin de desteğiyle kabul edilen Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a güvenlik yardımı sağlayan 95 milyar dolarlık yardım paketini onayladı.

Demokrat Parti’nin çoğunlukta olduğu Senato’da yardım paketi için gece geç saatlerde yapılan oylamada 18 hayır oyuna karşı 79 evet oyu kullanıldı.

Yardım paketi senatörlerin çoğunluğu ile onaylanırken, aralarında bağımsız Senatör Bernie Sanders gibi isimlerin de olduğu bazı Demokratlar İsrail'e verilen desteğe, bazı Cumhuriyetçi senatörler de Ukrayna'ya sağlanan desteğe karşı çıkarak hayır oyu verdi.

Senato onayının ardından Beyaz Saray'a gönderilen pakette, Ukrayna'ya 61 milyar dolar askeri destek, 9 milyar doları Gazze dahil savaş bölgelerine insani yardım olacak şekilde İsrail'e 26 milyar dolar askeri destek, 8,1 milyar dolar da Hint-Pasifik bölgesine (Tayvan) destek amacıyla tahsis edilecek.

Senato'da onaylanan pakette yer alan son tasarıda ise ABD'de bulunan Rusya'ya ait varlıkların dondurularak Ukrayna'ya yardım amacıyla kullanılabilmesinin ve TikTok'un ABD'de yasaklanmasının da önü açılıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski uzun süredir beklenen ABD'nin Ukrayna'ya yardımını içeren paketin onaylanması dolayısıyla Amerikalı senatörlere minnettar olduğunu söyledi. Zelenski Telegram mesajlaşma uygulaması üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu oylama, Amerika'nın demokrasi feneri ve özgür dünyanın lideri olmasını pekiştiriyor" dedi.

Yardım paketinin, Kasım ayındaki başkanlık seçimlere kadar Ukrayna için onaylanan son yardım paketi olabileceği belirtildi.

Biden'ın tasarıyı bugün imzalaması bekleniyor

Yazılı bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, tasarının masasına ulaşmasıyla birlikte bugün imzalayacağını bildirdi.

Biden, tasarının yasalaşmasının ardından ABD'nin en hızlı şekilde Ukrayna'ya destek göndereceğini, bununla birlikte İran tehdidine karşı İsrail'e askeri destek sağlanacağını ve Gazze dahil çeşitli insani kriz bölgelerine yardım göndereceklerini belirtti.

Yardım paketi, Cumhuriyetçiler’den bazı isimlerin sert itirazlarına rağmen Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nden geçen haftasonu geçmişti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG