Erişilebilirlik

ABD ‘sonsuz kimyasallar’ olarak bilinen PFAS’ları ‘zehirli madde’ olarak sınıflandırdı


14 Şubat 2023 - Ohio eyaletinin Cincinnati kentindeki ABD Çevre Koruma Dairesi Çevresel Çözümler ve Acil Müdahale Merkezi'nde yapılan bir içme suyu arıtma deneyinde, su numunesi içindeki PFAS miktarı ölçülüyor.
14 Şubat 2023 - Ohio eyaletinin Cincinnati kentindeki ABD Çevre Koruma Dairesi Çevresel Çözümler ve Acil Müdahale Merkezi'nde yapılan bir içme suyu arıtma deneyinde, su numunesi içindeki PFAS miktarı ölçülüyor.

ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA) Cuma günü, “sonsuz kimyasallar” olarak bilinen ve sanayide yaygın olarak kullanılan iki kimyasalı ‘zehirli madde’ kategorisine aldı. Böylelikle perflorlu ve poliflorlu alkil maddeler (PFAS), zehirli maddelerin kontrol altına alınması ve temizlenmesi için oluşturulan ABD hükümetinin Superfund programı kapsamına alındı.

Kural, şirketlerin en yaygın kullanılan ve PFOA ile PFOS olarak bilinen iki PFAS sızıntılarını bildirmelerini ve mevcut kirliliğin temizlenmesi masraflarını karşılamaya yardımcı olmalarını zorunlu hale getirecek.

EPA ayrıca geçen hafta PFAS kirliliğine karşı koruma sağlamak üzere ilk içme suyu standartlarını açıkladı.

PFAS; yangın söndürme köpükleri, yapışmaz tavalar ve leke tutmaz kumaşlar gibi tüketici ve ticari ürünlerde kullanılan binlerce kimyasalı tanımlayan bir üst terim.

Kanser ve diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı olan PFAS, insan vücudunda veya çevrede kolayca parçalanmadıkları için ‘sonsuz kimyasallar’ olarak adlandırılırlar.

Yeni kural, PFOA ve PFOS olarak bilinen iki PFAS'tan kaynaklanan kirliliği hedef alıyor, ancak bu kimyasalları yasaklamıyor.

EPA Başkanı Michael Regan, zehirli maddelerin Superfund programı kapsamına alınmasının, sorumluların "toplumların sağlığını tehdit eden kirliliği temizleme maliyetlerini ödemelerini" sağlayacağını söyledi.

Kısaca Superfund yasası olarak bilinen Kapsamlı Çevresel Müdahale Tazminat ve Sorumluluk Yasası, EPA ve eyaletlerin, tehlikeli maddelerin bulunduğu sahaların iyileştirilmesi görevini üstlenmesine ve söz konusu sahaların sahiplerinden, tehlikeli atık üreticilerinden, atık taşıyıcılarından ve diğerlerinden geri ödeme talep etmesine olanak tanıyor.

EPA, Cuma günü yaptığı açıklamada, aralarında federal tesislerin ve üreticilerin de yer aldığı PFAS salımına katkıda bulunanlara karşı harekete geçilmesine öncelik vereceğini söyledi.

Biden yönetiminin PFAS'ı düzenlemek için şimdiye kadarki en atılgan hamlelerinden biri olan yeni kural, kamu fonlarını da temizlik faaliyetleri için kullanılabilir hale getiriyor.

Önde gelen bir endüstri ticaret birliği olan Amerikan Kimya Konseyi, Cuma günü kuralı "ciddi şekilde kusurlu" olarak nitelendirerek eleştirdi ve kimyasalların yaklaşık on yıldır ABD'de üretilmediğini bildirdi.

Grup, yaptığı açıklamada, Superfund programının "bu kimyasallar için iyileştirme sağlamanın pahalı, etkisiz ve uygulanamaz bir yolu olduğunu" söyledi.

Çevre gruplarıysa EPA'nın attığı adımı övdü.

Kamu çıkarını gözeten ve kar amacı gitmeyen çevre hukuku grubu Earthjustice’in avukatı Jonathan Kalmuss-Katz, yaptığı açıklamada, "Bu atamalar PFAS ile kirlenmiş sahalara hak ettikleri ilgiyi gösterecektir" dedi.

Düzenleme, PFAS temizleme çabaları için sorumluluk konusunda yeni davalar açılmasını teşvik edebilir.

Kamu su sistemleri ve diğerleri tarafından açılan ve büyük kimya şirketlerini ABD içme suyunu PFAS ile kirletmekle suçlayan davalar, geçen yıl 11 milyar dolarlık uzlaşmalarla sonuçlandı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG