Erişilebilirlik

ABD: 'Suriye Konusunda Türkiye'yle Sürekli Temas Halindeyiz'


Şam'da bir baskından dönen güvenlik kuvvetleri

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, Washington’un Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak Türkiye’yle sürekli temas halinde olduklarını açıkladı.

Nuland, Şam hükümetine yönelik atılacak diplomatik adımlara ilişkin Ankara’yla teması kesmediklerini ve Türk hükümetinin Amerika’nın atacağı adımlardan haberdar edildiğini söyledi.

Amerika ve Avrupa Birliği dün ilk kez resmen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a çekilme çağrısında bulunmuştu.

Amerika ve Türkiye’nin işbirliğinin iyi olmasına rağmen neden Türk hükümetinin aynı çağrıya katılmadığı sorulan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nuland, “Biz Türkiye’yle sürekli temas halindeyiz ve onlar da kendi ulusal kararlarını verirler. Biz bu adımı bugün attık. Onlar ne yapacaklarını blilyorlar ve kendi ulusal kararlarını alacaklar. Sonuçta Türkiye’nin Suriye’de olan bitenlerden memnun olduğunu kimse söyleyemez,” diye konuştu.

Nuland, “Başbakan Erdoğan’ın, (Suriye Devlet Başkanı) Esad’ı (Libya lideri) Kaddafi’yle karşılaştırdığı hayal kırıklığı ifade eden o sert açıklamasını gördünüz. Türkiye komşusunu doğru işi yapma ve şiddete son verme konusunda ikna etmek için elinden geleni yaptı. Esad maalesef bunları dinlemedi. Bundan dolayı Türkiye giderek söylemini sertleştiriyor. Eğer kan gölü durmazsa, onların da ona göre bir adım atacağı yönünde beklenti var,” dedi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nuland ayrıca, Suriye'ye yönelik askeri seçeneğin ne Suriyeliler, ne de uluslararası toplumun Arap, Avrupalı ya da Amerikalı üyeleri tarafından tercih edilen bir şey olduğunu söyledi. Nuland, "Suriye halkı bizim siyasi desteğimizi istiyor, onlar kendi görüşlerini hükümetlerine barışçı yöntemlerle anatmayı seçti," şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG