Erişilebilirlik

ABD Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey Savunma Bakanı Akar'la Görüştü


ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Milli Savunma Bakanlığı'nda Bakan Akar ve Bakan Yardımcısı Osmanoğlu'yla görüştü. Ziyarette ABD Büyükelçisi Satterfield da hazır bulundu.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, dün İstanbul’da Suriyeli muhalif gruplarla görüşmesinin ardından temaslarına bugün Ankara’da devam ediyor.

Jeffrey’in Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la yapacağı görüşme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın İstanbul’da bir programı bulunması ve Kalın’ın da Cumhurbaşkanı’yla birlikte İstanbul’a gidecek olmasından dolayı yarına ertelendi. Kalın ve Jeffrey yarın İstanbul’da sabah saatlerinde biraraya gelecek.

ABD Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, bugün Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’yla biraraya geldi. Ardından ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la görüştü. Milli Savunma Bakanlığı binasında yapılan görüşmeye Bakan Yardımcısı Karaosmanoğlu da katıldı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinden görüşmeyle ilgili olarak "Millî Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ile ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey başkanlığında heyetlerarası görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield da yer aldı. Görüşmede Suriye ve Doğu Akdeniz konuları başta olmak üzere ikili ve bölgesel güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar da görüşme vesilesiyle Bakanlığı ziyaret eden ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’i kabul etti. Kabulde Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu da hazır bulundu" açıklaması yapıldı.

Jeffrey ve beraberindeki heyetin Akar'la görüşmesinin ardından bugün Ankara'da güvenlik ve istihbarat yetkilileriyle biraraya gelmesi bekleniyor. Türkiye’den önce Cenevre’de Suriye anayasa görüşmelerine katılan James Jeffrey yarın akşam Türkiye’den ayrılacak.

XS
SM
MD
LG