Erişilebilirlik

ABD tarihinin ilk kadın Müslüman federal yargıcına Senato’dan onay


Nusrat Choudhury
Nusrat Choudhury

ABD Senatosu ülke tarihinin ilk Müslüman kadın federal yargıcını onayladı. 100 sandalyeli Senato’da 49’a karşı 50 oyla onaylanan Bangladeş kökenli Nusrat Choudhury New York Doğu Bölgesi Mahkemesi’nde görev yapacak.

Illiniois eyaletinde Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) hukuk direktörü olan Nusrat Choudhury ırksal adalet ve ulusal güvenlik konularında çalışmalar yürüttü.

Nusrat Choudhury ABD Başkanı Joe Biden tarafından 2022 yılı Ocak ayında federal yargıçlığa aday gösterilmişti.

“Adaleti hakkaniyet ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde uygulayacak”

Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Senato’da Çoğunluk Lideri Chuck Schumer yaptığı yazılı açıklamada Nusrat Choudhury’nin sivil haklar alanındaki tecrübesine dikkat çekti; “Gerçek olguları takip edecek ve adaleti hakkaniyetle ve hukukun üstünlüğüne karşı derin bir saygıyla uygulayacak” dedi.

Nusrat Choudhury 2015 yılında Princeton Üniversitesi’nde silahsız siyahların “her gün” polis tarafından öldürüldüğü yönünde ifadeler kullanıp kullanmadığına ilişkin tutarsız yanıtlar vermesi sebebiyle bazı Cumhuriyetçiler tarafından hedef alınmıştı.

Choudhury Senato Adalet Komisyonu’na daha sonra ilettiği mektupta, “Böyle bir açıklama kanun uygulayıcılara karşı duyduğum derin saygıyla tutarsızdır” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden ülke tarihinin ilk Müslüman yargıcı olan Zahid Quraishi’yi de atamıştı.

Zahid Quraishi 2021 yılında New Jersey federal yargılama mahkemesinde görev yapmak üzere Senato tarafından onaylanmıştı.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG