Erişilebilirlik

ABD Temsilciler Meclisi’nde başkanlık belirsizliği: McCarthy vazgeçmiyor


Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin bu akşam, McCarthy'nin görevden alınmasından bu yana ilk kez bir araya gelmesi bekleniyor.
Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin bu akşam, McCarthy'nin görevden alınmasından bu yana ilk kez bir araya gelmesi bekleniyor.

Kendi grubu tarafından görevden alınan ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmasının üzerinden bir hafta geçmeden Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, istenmesi halinde göreve geri geleceğini söyledi.

McCarthy "The Hugh Hewitt Show" radyo programında yaptığı açıklamada, "Ne isterlerse yaparım. Güçlü olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bence birlik olmalıyız" dedi.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, Hamas’ın beklenmedik saldırısı sonrası İsrail'in savaş ilan etmesi ve bunun da ABD'nin daha fazla askeri yardım yapması çağrılarına yol açmasının ardından, Meclis Başkanı’nı seçme konusunda daha fazla baskıyla karşı karşıya.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin bu akşam, McCarthy'nin görevden alınmasından bu yana ilk kez bir araya gelmesi bekleniyor. Salı günü kapalı kapılar ardında meclis başkanı adaylarını dinlemeleri ve Çarşamba günü adaylarını seçmek üzere oy kullanmaları planlanıyor. Hafta içinde McCarthy'nin yerine geçecek kişinin seçilmesi için Temsilciler Meclisi'nde bir oylama yapılabilir.

Seçim yapılana kadarsa Temsilciler Meclisi yeni yardımları onaylayamaz.

Temsilciler Meclisi'nin iki numaralı Cumhuriyetçi üyesi Steve Scalise ve partinin muhafazakar kanadının lideri Jim Jordan, McCarthy'nin yerine geçmek için kampanya yürütüyor ancak iki aday da seçilmeyi garantilemiş değil. Kongre üyesi Kevin Hern de aday olabileceğini söyledi.

3 Ekim'de 8 Cumhuriyetçi, McCarthy'nin Meclis Başkanı olarak görevden alınması için yapılan oylamada tüm Demokrat Temsilciler Meclisi üyeleriyle birlikte oy kullanmıştı. ABD tarihinde ilk kez Temsilciler Meclisi kendi liderini görevden almasını sağladı. McCarthy o gün gazetecilere bir daha Meclis Başkanlığı için aday olmayacağını söylemişti.

Meclis'in tamamı meclis başkanını oyluyor. Cumhuriyetçiler 212’ye karşı 221 çoğunluğa sahip ve Demokratların tek cephe olması halinde sadece dört oy kaybetme lüksleri var.

Forum

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG