Erişilebilirlik

ABD Temsilciler Meclisi'nden geçen borç tavanı anlaşması Senato'da onay bekliyor


ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Joe Biden ve Meclis Başkanı Kevin McCarthy'nin müzakereler sonucu üzerinde anlaştığı borç tavanı ve bütçe kesintileri paketini ezici bir çoğunlukla onaylayarak, hızla yaklaşan temerrüt tehlikesinden önce, Senato'ya gönderdi.

Çetin geçen müzakereler neticesinde varılan uzlaşma çok az kişiyi memnun etse de Temsilciler Meclisi üyeleri paketin, Kongre'nin harekete geçmemesi halinde yıkıcı bir ekonomik çalkantıya yol açacak olan alternatiften daha iyi olduğu görüşünde birleşti.

Aşırı sağcı Cumhuriyetçiler’in anlaşmayı reddetmesiyle tansiyon yükseldi de Demokrat Biden ve Cumhuriyetçi McCarthy, iki partili bir koalisyon oluşturarak 17’ye karşı 314 oyla uzlaşmayı kabul ettirdi. McCarthy daha sonra yaptığı açıklamada "Oldukça iyi iş çıkardık" dedi.

Cumhuriyetçiler harcama kısıtlamalarının yeterli olmamasından duydukları hoşnutsuzluğu dile getirse de, McCarthy bunun sadece bir "ilk adım" olduğunu söyledi.

Temsilciler Meclisi’ndeki oylamayı, ABD Hava Kuvvetleri Akademisi'nde mezuniyet konuşması yapacağı Colorado Springs'te izleyen Biden, oylamadan sonra McCarthy ve diğer Kongre liderlerini aradı; sonucu "Amerikan halkı ve Amerikan ekonomisi için iyi haber" olarak nitelendirdi.

Washington, uzun süren tartışmaların ardından hükümetin faturalarını ödemeye devam edebilmesini sağlamak ve yurtiçinde ve yurtdışında mali çalkantıyı önlemek için paket üzerindeki çalışmaları tamamlamak için acele ediyor. Maliye Bakanlığı gelecek hafta başında, ABD'nin para sıkıntısı çekeceği ve tehlikeli bir temerrüt riskiyle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunuyordu.

Biden, süreç boyunca desteği arttırmak için Kongre üyelerini doğrudan aradı. McCarthy şüpheci Cumhuriyetçi muhataplarını ikna etmek için çalıştı; hatta liderliğine karşı itirazları bile savuşturdu.

İtirazları aşmak için Senato'da da Demokratlar ve Cumhuriyetçiler’den benzer bir iki partili bir çalışma gerekecek.

99 sayfalık tasarı genel olarak, Biden'ın istediği gibi Trump dönemi vergi indirimlerini geri çekmeden, Cumhuriyetçiler’in talep ettiği gibi ülkenin bütçe açığını azaltmada bazı ilerlemeler sağlayacak.

Bir uzlaşma olan paket, önümüzdeki iki yıl için harcamaları kısıtlıyor, borç tavanını Ocak 2025'e kadar askıya alıyor. Gıda yardımı alan yaşlı Amerikalılar için yeni çalışma şartları getirmek ve birçok Demokrat’ın karşı çıktığı Appalachian doğalgaz hattına yeşil ışık yakmak gibi bazı politika değişiklikleri içeriyor. Savunma ve savaş muharipleri için fonları arttırırken, Vergi Dairesi çalışanları için yeni kaynak ayırıyor.

Şu anda 31 trilyon dolar olan borç limitinin yükseltilmesi, ABD Maliye Bakanlığı’nın halihazırda oluşmuş ülke borçlarını ödemek için borçlanabilmesini sağlıyor.

Senato'da Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Senato Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell hafta sonuna kadar yasanın kabul edilmesi için çalışıyorlar. Schumer "hataya yer yok" uyarısında bulundu.

Müzakerelerin büyük bölümünde yer almayan senatörler, paketi yeniden şekillendirecek değişiklikler konusunda ısrarcı. Ancak son tarih olan 5 Haziran’a bu kadar az zaman kala, bu aşamada herhangi bir değişiklik yapılması pek olası görünmüyor.

XS
SM
MD
LG