Erişilebilirlik

ABD Büyükelçiliği: 'Vize Hizmetleri Sınırlı Ölçüde Yeniden Açıldı'


ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bu sabah twitter hesabı üzerinden attığı bir mesajla, Türkiye’den yapılan vize başvurularının “sınırlı düzeyde” kabul edilmeye başlandığını doğruladı. Mesajda, "Ankara ve İstanbul'da tüm göçmen olmayan vie hizmetlerinin sınırlı ölçüde yeniden açıldığını teyit etmekten memnuniyet duyuyoruz" denildi.

Dün de Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert başvuru önceliği konusunda bilgiler verdi. Süreçle ilgili olarak sözcü, "Türk hükümetiyle bu konuda pozitif görüşmeler yapıyoruz ve iki taraf da olumlu yönde adım attı" dedi. Elçilik açıklaması ve sözcünün ifadelerine göre sınırlı başvuru sürecinde önceliğin daha önce başvuru yapmış olup, işlemlerin askıya alınması nedeniyle, randevuları iptal edilenlerde olacağı bildirildi.

Ancak bu tanımlama içerisinde olmasına rağmen, işlemlerdeki yığılma nedeniyle, bu başvuru sahipleri de kendi içlerinde sıralamaya alınacak, buna göre eğitim ve iş bağlantıları nedeniyle başvurusu bulunanlara öncelik verilecek.

Sözcü Nauert de, sağlık sorunları,insani gerekçeler ve eğitim nedeniyle vize isteyenlerin de "öncelikli" statüsü çerçevesinde başvurularının değerlendirileceğini söyledi.

Yine aynı şekilde askıya alınma nedeniyle biriken başvurularda öncelikli olarak değerlendirilecek eğitim ve iş bağlantılı başvurularda, başvuru sahibinin kısa süre içinde ABD'de bulunması gerekiyorsa, bu başvuru da öne alınacak.

Bir soru üzerine Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Türkiye'den eğer bir çalışanımızla ilgili bir gözaltına alınma durumu söz konusu olursa öncelikle bize bilgi verileceği konusunda kısıtlı bir güvence verildi. Böyle bir durumda bize öncelikli bilgi verecekler ve hiçbir çalışanımız yaptığı işten dolayı gözaltına alınmayacak ya da tutuklanmayacak. Şu an hali hazırda gözaltında olan iki çalışanımız da görevlerinin gereğini yerine getiriyorlardı ve bu sebeple emniyet güçleri ve Türk hükümetiyle irtibat halindelerdi. Görev tanımlarında bulunan işlerini yaptıkları halde gözaltına alınmış olmaları bizce doğru değil," dedi.

Geçen ay, Türk yetkililerin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan Metin Topuz adlı kişiyi geçen yılki darbe girişimi sonrasında başlatılan FETÖ Soruşturması çerçevesinde gözaltına alması iki ülke arasındaki yüksek tansiyonlu ilişkileri daha da gerginleştirmişti.

Aynı şekilde büyükelçilikten yapılan açıklamada, Türk hükümetinden Türkiye'deki diplomatik misyonlarda çalışan yerel elemanların görevlerini ifşa ederken hiçbir şekilde gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacakları yolunda güvence aldıkları, gelecekte Türk hükümetinin herhangi bir yerel çalışanı gözaltına almayı veya tutuklamayı düşünmesi halinde ABD Büyükelçiliği'ne önceden bildireceği konusunda teminat aldıkları da kaydedildi.

Türk hükümeti "güvence verildiği iddiasını yalanlamıştı."

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin internet sitesinde sınırlı da olsa vize işlemlerine başlanması konusunda şu açıklamaya yer verilmişti:

“Türkiye’deki ABD misyonu göçmen olmayan vize işlemlerini sınırlı ölçüde olmak üzere yeniden başlatmıştır. İptal edilen randevunuzu yeniden almak ya da vize işlemlerinin durdurulmasından kaynaklanan diğer sorunlar için lütfen Göçmen Olmayan Vizeler web sayfamızı inceleyiniz. Geçerli vizeleri olan Türk vatandaşları, ABD’ye seyahat etmeye devam edebilirler. Ayrıca Türk vatandaşları, göçmen olmayan vize başvurularını, o ülkenin vatandaşı olup olmamasına bakılmaksızın, Türkiye dışında bir ülkede de yapabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken husus; Türkiye dışında bir ülkede vize başvurusunda bulunanların, vize hizmetleri için daha önce Türkiye’de bir ücret ödemiş olmalarına rağmen, yeniden vize başvurusunda bulundukları ülkede de vize başvuru ücreti ödemeleri gerekecektir.”

Açıklamada, “Başvuru sahiplerinin vizeleri onaylanmadan seyahat ayarlamalarını yapmamaları tavsiyesinde de bulunuldu.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG