Erişilebilirlik

ABD Terörle Mücadelede İHA'lara Güveniyor


ABD Terörle Mücadelede İHA'lara Daha Fazla Ağırlık Veriyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Anthony Cordesman, insansız hava araçlarıyla düzenlenen operasyonların teröristlere karşı savaşta hayati öneme sahip olduğunu söylüyor

Amerika, el Kaide kaynaklı saldırı tehdidine karşı Ortadoğu’daki bazı büyükelçilik ve konsolosluklarını bayram sonuna kadar kapalı tutuyor.

Amerika 19 büyükelçilik ve konsolosluğunu hala kapalı tutuyor. Son bir operasyonda en az yedi el Kaide militanı öldürüldü.

Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Anthony Cordesman, insansız hava araçlarıyla düzenlenen bu operasyonların teröristlere karşı savaşta hayati öneme sahip olduğunu söylüyor: “Yalnızca Amerika’nın kendi sınırlarının güvenliğini sağlayıp, başka bir önlem almayacaksanız, bu terör şebekelerinin çoğalmasını önlemek için elimizdeki en etkili silah da İHA’lar olur.”

Yemen, el Kaide açısından bir terör yuvası haline geldi. Son olarak Savunma Bakanı Muhammed Nasır Ahmet, yerel güvenlik kuvvetlerinin ülkenin güneyinde bir terör saldırısını önlediğini bildirdi: “Güvenlik güçlerimizin, istikrarı ve güvenliği sağlamak için demir yumrukla hareket edeceğinden emin olun. Bunun için her şeyi feda etmeye hazırız.”

Ancak Washington’da, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, bu güvencenin Yemen’deki büyükelçiliği yeniden açmak için yeterli olmadığını söyledi: “Tehdidin devam ettiğini düşünüyoruz ve çalışanlarımızın güvenliği için de büyükelçiliği kapalı tutuyoruz.”

Dışişleri Bakanlığı aldığı terör saldırısı ihbarı üzerine 22 büyükelçilik ve konsolosluğunu kapattı. Johns Hopkins Üniversitesi uzmanlarından Daniel Serwer, bu kararın yanlış olduğunu savunuyor: “Kısa bir zamanda 22 ülkeyi kapsayan bir terör uyarısı. Hangi örgüt bu kadar ülkede eylem düzenleyebilir? Bence yanlış bir uyarı oldu.”

Anthony Cordesman aynı görüşte değil: “Mesele yalnızca Yemen değil. Arap yarımadasında faaliyet gösteren el Kaide de değil. Tehdit, el Kaide’nin merkezinden, Pakistan’da yerleşik lideri Ayman el Zevahiri’den geliyor. Ondan gelecek emir Irak ve Kuzey Afrika’daki el Kaide yapılaşmalarını da bağlıyor.”

Amerika 15 yıl önceki tedbirsizliğinin bedelini Kenya ve Tanzanya’daki büyükelçiliklerine düzenlenen eşgüdümlü saldırılarla ödedi. Bu saldırılar 200’ü aşkın kişinin hayatına mal olmuştu.

STÜDYO VOA

İsrail'e ABD ve Avrupa'dan Refah tepkisi - 27 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG