Erişilebilirlik

ABD ve Türk ekonomisinin önemli isimleri Brezilya’da buluştu: Yellen, Şimşek ve Karahan ile biraraya geldi


ABD Maliye Bakanı Janet Yellen, Brezilya'nın Sao Paulo kentinde düzenlenen G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştü.
ABD Maliye Bakanı Janet Yellen, Brezilya'nın Sao Paulo kentinde düzenlenen G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştü.

ABD Maliye Bakanı Janet Yellen, G20 toplantıları kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan ile biraraya geldi.

ABD Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Yellen, Brezilya'nın Sao Paulo kentinde düzenlenen G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı kapsamında Şimşek ve Karahan ile görüştü.

Açıklamada, görüşmede ikili ilişkilerin öneminin vurgulandığı belirtildi. Ayrıca, enflasyonla mücadele misyonu dahil Türk ekonomi politikasında süren gelişiminin ele alındığı kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, ikili ilişkilerin süregelen önemini vurgulayan iki bakanın, kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele rejimlerinin güçlendirilmesi ve yaptırımların uygulanması dahil Türkiye ve ABD'nin önemli bölgesel meseleleri ele almak üzere nasıl birlikte çalışabileceklerini görüştükleri belirtildi.

Janet Yellen X hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye ve ABD'nin önemli bölgesel sorunları çözmek için nasıl birlikte çalışabileceğini Bakan Mehmet Şimşek ile görüştüm. İkili ilişkilerimizin önemini de vurguladım" dedi.

Mehmet Şimşek de X paylaşımında, “Küresel ekonomik görünümün yanı sıra gündemde yer alan eşitsizliklerin azaltılması, uluslararası vergilendirme ve sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı konularını değerlendirdik” dedi.

Şimşek mesajında, “Ayrıca gerçekleştirdiğim ikili görüşmelerde Türkiye ekonomisine ilişkin gelişmeleri değerlendirirken çok taraflı kalkınma bankaları ve ülkelerle ilişkilerimizi ve işbirliğimizi güçlendirecek hususlarda görüş alış verişinde bulunduk” ifadelerini kullandı.

Forum

STÜDYO VOA

Donald Trump’ın sus payı davasında yeni aşamaya geçildi – 22 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG