Erişilebilirlik

ABD ve Türkiye’den Terör Bağlantılı Yaptırım İşbirliği


ABD Maliye Bakanlığı, ABD ve Birleşmiş Milletler tarafından halihazırda yaptırım uygulanan Suriye merkezli iki gruba finansman sağlamakla bağlantılı iki kişiye Türkiye ile işbirliği içinde terörle bağlantılı yaptırımlar uyguladıklarını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yaptırımların Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) grubunun Suriyeli liderlerinden Ebu Ahmet Zekur ve Katibat El Tevhid Vel Cihad (KTC) grubu için Türkiye'deki bağışçılardan para toplayan Türk vatandaşı Kubilay Sarı’yı hedef aldığı belirtildi.

Açıklamada, ‘’ABD Maliye Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolu Ofisi (OFAC), Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle ortak bir eylemde bulunarak, yaptırım uyguladı. Bu eylem, bölge genelinde şiddet ve istikrarsızlığı sürdüren terörist grupların finansmanına karşı ABD ve Türkiye arasındaki işbirliğini sürdürmektedir. Eş zamanlı olarak Türk Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türk İçişleri Bakanlığı da bu terör destekçilerine karşı mal varlıklarını dondurma kararı almıştır’’ denildi.

Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Maliye Müsteşarı Brian E. Nelson, "Terörist gruplar uluslararası mali sisteme erişim arayışlarını sürdürürken, ortaklarımızla işbirliği, bu destek ağlarını daha etkin bir şekilde çökertme kabiliyetimizi arttırıyor. Maliye, terörist gruplara fon akışını engellemek ve faaliyet kapasitelerini azaltmak için Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerle birlikte çalışma kararlılığını sürdürmektedir" dedi.

Maliye Bakanlığı, yeni yaptırımların 5 Ocak'ta IŞİD’in önemli bir finans ağını hedef alan ABD-Türkiye ortak eylemlerini takip ettiğini söyledi.

Yaptırımlarla ilgili Türkiye’den de açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, ‘’Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen ortak çalışmalar neticesinde gerek ülkemizde gerek çatışma alanları başta olmak üzere başka bölgelerde terör örgütleriyle bağlantılı finansman faaliyeti içerisinde olduğu değerlendirilen 2 gerçek kişinin Türkiye’de bulunan malvarlıkları Resmi Gazete’nin 02.05.2023 tarih ve 32178 mükerrer sayılı kararı ile dondurulmuştur’’ denildi.

Bakanlık açıklamasında, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından listelenen kişilere yönelik malvarlığının dondurulması kararlarını titizlikle uygulamaya koyduğu kaydedildi; ‘’Ayrıca, makul şüphe standartları doğrultusunda terör örgütlerinin finansman faaliyetleri içerisinde olduğu değerlendirilen kişi ve kuruluşların ülkemizdeki malvarlıklarının dondurulması amacıyla İç Dondurma Mekanizmasını da etkin bir şekilde kullanmaktadır’’ ifadeleri yer aldı.

Yaptırım uygulanan isimler kim?

ABD Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında İstanbul’da yaşayan Kubilay Sarı’nın 2018'in başından bu yana, ateşli silahlar ve havan topları gibi silah sistemlerinin satın alınması için KTC adına bağışçılardan Türkiye'de para topladığı belirtildi.

Açıklamaya göre Suriye merkezli çok sayıda Katibat El Tevhid Vel Cihad (KTC) üyesi, Kubilay Sarı'yı ve banka hesaplarını, motosiklet ve gece görüşü ekipmanı gibi askeri teçhizat satın almak gibi terör operasyonları için mali transferlerde, aracıları olarak tanımladı. Bir Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) üyesi de Kubilay Sarı'yı para transferleri için güvenilir bir bağlantı olarak tanımladı.

Bakanlık KTC’nin, El Kaide ile bağlantılı, ağırlıklı olarak Özbekler’den oluşan bir cihatçı grup olduğunu kaydetti ve esas olarak Suriye'nin İdlib vilayetinde faaliyet gösterdiğini, HTŞ dahil İdlib'de faaliyet gösteren diğer terör gruplarıyla işbirliği yaptığını yazdı.

Bakanlık, Ebu Ahmet Zakur olarak bilinen Ömer Alşak’ın da en azından 2003 yılından bu yana HTŞ ve selefi Nusra Cephesi'nde çeşitli görevlerde bulunmuş bir lider veya yetkili olduğunu kaydetti.

Açıklamada, ‘’HTŞ halihazırda, El Kaide'nin Suriye'deki eski kolu olan El Nusra Cephesi'nden evrilen Kuzey Suriye merkezli aşırı dinci gruplardan oluşan bir koalisyondur’’ denildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da yaptırımlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Blinken ‘’Bugünkü adım, bölgedeki terör finansmanı ağlarının çökertilmesinde Türk ortaklarımızla işbirliği yapma kararlılığımızın altını çizmektedir. ABD, dünya genelinde terörist gruplara fon akışını engellemek üzere çalışmaya devam edecektir’’ dedi.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG