Erişilebilirlik

ABD, Ukrayna’ya Abrams tankı gönderiyor


ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Almanya’daki Ramstein Üssü’nde Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısına katıldı.

NATO üyeleri ve ortaklarından oluşan Ukrayna Savunma Temas Grubu, Almanya’daki Ramstein Üssü’nde 15’inci kez toplandı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş kış ayları öncesinde kritik bir aşamaya doğru ilerlerken gerçekleşen buluşmada, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, M1 Abrams tipi ana muharebe tanklarının "yakında" Ukrayna'ya teslim edileceğini açıkladı.

ABD, Ukrayna’ya Abrams tankı gönderiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00

Austin, "ABD'nin daha önce taahhüt ettiği M1 Abrams tanklarının Ukrayna'ya gireceğini açıklamaktan memnuniyet duyuyorum" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, bir Ukrayna taburuna denk gelen 31 adet M1 Abrams tankı temin edileceğini ilk kez geçen Ocak ayında açıklamıştı.

"Abrams tankları dünyanın en yetenekli tankları" değerlendirmesinde bulunan Biden, tankların Ukrayna‘nın Rusya ile savaşında savunma ve stratejik hedeflerine ulaşma kapasitesini arttıracağını söylemiş ancak tankların tesliminin zaman alacağını bildirmişti. Bugünkü açıklamasında Ukrayna’nın Rusya’ya karşı verdiği mücadelenin başarılı olduğunu ve "zaman faktörünün Rusya lideri Putin’in aleyhine işlediğini" söyleyen Amerika Savunma Bakanı Austin, Abrams tanklarının tesliminin, ABD'nin Ukrayna'ya taahhüt ettiği 43 milyar dolarlık askeri yardımın bir parçası olduğunu da söyledi.

ABD ve diğer ortakların Ukrayna'ya yönelik savunma desteği taahhüdünün 76 milyar doları geçtiğini belirten Austin, bu ülkeye desteğin "gerektiği kadar" devam edeceği sözünü de verdi.

ABD’li üst düzey bir temsilci ise Ramstein'daki toplantı sırasında medya kuruluşlarına verdiği röportajda, ilk Abrams tanklarının "önümüzdeki günlerde" Ukrayna'ya gönderileceğini doğruladı ve "Teslimat süreci önümüzdeki birkaç hafta içinde tamamlanacak" dedi. Tankların 120 milimetre kalibre zırh delici ve seyreltilmiş uranyum içeren mühimmatla donatılacağı belirtiliyor.

Toplantıya Ukrayna'nın yeni Savunma Bakanı Rüstem Umerov da katıldı. Austin, Eylül ayı başında görevinden ayrılan selefi Oleksiy Resnikov'a "yoğun çalışmaları ve özverisi ile güvenli bir dünyada özgür bir Ukrayna için yaptığı herşey" için teşekkür ederken, Umerov’a da başarı diledi.

Almanya’dan 400 milyon Euro‘luk silah yardımı

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ise, COVID-19 testi pozitif çıktığı için toplantıya katılmadı. Pistorius, Ramstein’deki buluşma öncesinde Almanya’nın Ukrayna'ya 400 milyon Euro‘luk yeni bir askeri yardım paketi sağlayacağını bildirdi.

Paketin mühimmat, zırhlı araçlar ve mayın temizleme sistemlerini içereceğini belirten bakan, "Ayrıca kış için özel askeri kıyafetler, elektrik ve ısı jeneratörleri de göndereceğiz" dedi. Almanya, şu ana kadar Ukrayna'ya yaklaşık 3 milyar Euro‘luk silah sevkiyatına onay verdi.

Forum

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG