Erişilebilirlik

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Umut Veren İlacı Test Etmeye Başladı 


ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, Perşembe günü yaptığı açıklamada bazı ABD’li doktorların Corona virüsü hastalarını tedavi etmek için kullandıkları sıtma ilacı hidroksiklorokini test etmeye başladıklarını bildirdi. İlaç, ABD ve Fransa’nın da aralarında olduğu bazı ülkelerde Corona virüsü vakalarının tedavisinde kullanılıyor, ancak ilacın işe yaradığı henüz kanıtlanmış değil.

Uzun süredir sıtma vakalarının tedavisinde kullanılan ilaca Amerika’da ilgi, Başkan Donald Trump’ın ilacı Corona virüsüne karşı potansiyel bir silah olarak göstermesinden bu yana artmıştı.

Son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Marsilya kentinde hidroksiklorokin ile hastalarını tedavi etmeye çalışan doktor Didier Raoult’u ziyaret etti. Macron’un ofisinden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı’nın tedaviye destek vermediği, henüz ilaçla ilgili yeterince delil olmadığı belirtildi.

Kurum, bu çalışmayla, hidroksiklorokinin güvenilirliğini ve etkisini değerlendirecek. Çalışma, Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne bağlı Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü tarafından yürütülecek.

Akciğer Hastalıkları Bölümü Başkanı James P. Kiley, ''Hidroksiklorokin laboratuvar ortamında SARS-CoV-2’ye yani COVID-19’a yol açan virüse karşı umut verdi. Hastalarla yapılan küçük çaplı çalışmalardan gelen ilk sonuçlar ilacın potansiyel etkisini ortaya koydu,'' dedi.

Sıtma ve eklem romatizması gibi romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan ilacın olası yan etkileri arasında görüş kaybı ve kalp problemleri yer alıyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) sıtma ilacı olarak kullanılan hidroksiklorokini henüz Corona virüsünün tedavi yöntemi olarak onaylamadı, ancak acil durumlar için kullanılmasına izni verdi. Dünyanın dört bir yanında ilaç firmaları, 87 binden fazla kişinin ölümüne neden olan hastalığa karşı aşı ve tedavi arayışına devam ediyor.

XS
SM
MD
LG