Erişilebilirlik

ABD'den Ürdün’deki saldırıya misilleme harekâtı: Irak ve Suriye’de 85'ten fazla hedef vuruldu


ABD Ürdün’de 3 askerin hayatını kaybettiği saldırıya misilleme harekâtını başlattı İlk aşamada, Irak ve Suriye’deki hedeflerin vurulduğu belirtiliyor
ABD Ürdün’de 3 askerin hayatını kaybettiği saldırıya misilleme harekâtını başlattı İlk aşamada, Irak ve Suriye’deki hedeflerin vurulduğu belirtiliyor

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, ABD’nin Ürdün’de 3 askerin hayatını kaybettiği saldırıya misilleme harekâtını başlattığını açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutranlığı CENTCOM, X sosyal medya platformu üzerinden paylaştığı açıklamada, "ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) güçleri Irak ve Suriye'de İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ve bağlı milis gruplara karşı hava saldırıları düzenledi. ABD askeri güçleri, aralarında ABD'den havalanan uzun menzilli bombardıman uçaklarının da bulunduğu çok sayıda uçakla, 85'ten fazla hedefi vurdu. Hava saldırılarında 125'ten fazla hassas mühimmat kullanılmıştır" denildi.

Açıklamada ayrıca hedef alınan noktalara dair genel bazı bilgiler paylaşıldı ve "Vurulan tesisler arasında komuta ve kontrol operasyonları merkezleri, istihbarat merkezleri, roketler ve füzeler ile insansız hava aracı depoları ve ABD ve koalisyon güçlerine karşı saldırılara yardımcı olan milis grupların ve İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü destek sağlanan lojistik ve mühimmat tedarik zinciri tesisleri yer aldı" ifadelerine yer verildi.

Biden yönetimi, Ürdün’deki saldırıdan bölgedeki İran bağlantılı grupları sorumlu tutuyordu.

ABD’li yetkililer, 3 askerin öldüğü ve 40 askerin de yaralandığı saldırıya çok aşamalı ve günlere yayılan bir karşılık verileceğini belirtmişti.

Biden: "Hedefler talimatımla vuruldu"

ABD Başkanı Joe Biden, operasyona ilişkin açıklamasında "Benim talimatımla, ABD askeri güçleri, Irak ve Suriye'de İran Devrim Muhafızları ve destekledikleri milislerin ABD güçlerine saldırmak için kullandıkları tesislerdeki hedefleri vurdu. Müdahalemiz bugün başladı. Bizim seçtiğimiz yer ve zamanlarda devam edecektir" dedi.

Biden ayrıca açıklamasında ayrıca "Ortadoğu’da veya başka bir yerde çatışma istemiyoruz. Ancak bize zarar vermeyi amaçlayan herkes şunu bilsin: Bir Amerikalı’ya zarar verirseniz, karşılık veririz" ifadelerini kullandı.

Operasyon Ürdün’de ölen askerlerin naaşlarının ABD’ye getirildiği gün başladı

ABD’nin saldırıya verdiği karşılık Ürdün’de hayatını kaybeden üç askerin naaşlarının ABD’ye getirilmesinin ve Başkan Joe Biden’ın askerlerin aileleriyle biraraya gelmesinin hemen arkasına denk geldi.

Beyaz Saray yetkilileri Perşembe günü yaptığı açıklamada, saldırılarla ilgili olarak Irak’ta faal olduğu bilinen İslami Direniş örgütünü işaret etmişti.

Forum

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG