Erişilebilirlik

ABD ve AB'nin Hedefi: Rus Enerji Sektörü


Obama, Brüksel ziyaretinde
Obama, Brüksel ziyaretinde

Başkan Barack Obama, Avrupa’da yürüttüğü 'Ukrayna sorunu ve Rusya'nın Kırım'ı ilhakı' ağırlıklı temaslarını İtalya’da sürdürüyor. Obama, Vatikan’da Papa Francis, Roma’da da İtalyan yetkililerle görüşecek

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Obama’nın uzun bir süredir yeni Papa’yla görüşmek istediği bildirildi. Açıklamada Ukrayna sorunu ve Rusya’nın Kırım’ı ilhakının, Obama’nın Roma temaslarının ağırlıklı gündemini oluşturmasının beklendiği belirtildi.

Obama dün Brüksel’de NATO ve Avrupa Birliği liderleriyle bir araya gelmişti. Brüksel’de açıklama yapan Başkan, Kırım’da Rusya’ya karşı güç kullanma planları olmadığını söyledi. Ancak Obama, sırf Rusya Ukrayna’yla uzun bir geçmişe sahip diye, Moskova’nın Kiev’in geleceğiyle oynayamayacağını ve güçlü diye komşularının hakkını çiğneyemeyeceğini kaydetti.

Obama, Amerika ve Avrupa Birliği’nin yeni hedefi içinde, bundan sonra Rusya’nın enerji sektörünün olacağının işaretini verdi. Başkan, Kırım’da yaşanan olayların, Avrupa’nın Rus doğal gazı dışında başka kaynaklara yönelmesi gerektiğini ortaya koyduğunu belirtti.

Öte yandan Rusya’ya yönelik yaptırımların ekonomik etkileri konusuna dikkati çekmek amacıyla Dünya Bankası’nın hazırladığı bir rapor, Moskova’nın Batı’yla Kırım konusundaki sürtüşmesinin artması durumunda, Rusya’nın ekonomisinin 2014 yılında yüzde 2 oranında küçüleceği tahmininde bulunuyor. Rapor, dış yatırımcıların Rusya’dan 150 milyar dolar çekebileceği uyarısında bulunuyor.

Bununla birlikte Rusya’nın Kırım’ı ilhakının ardından Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in ülke içindeki itibarı artmış durumda. Levada Merkezi adlı bir şirket tarafından yapılan kamuoyu yoklamasında Putin’e verilen kamuoyu desteği bir haftada yüzde 80’e çıktı.

Ancak şimdi muhalefet liderliği yapan Rusya’nın eski başbakanı Boris Nemtsov, Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, Rusya’nın Kırım’ı ilhakının maliyeti ortaya çıktıkça Putin’in popülaritesinin de düşeceği uyarısında bulundu. Nemtsov, “Rus vatandaşları bu maceranın bedelini kendi ceplerinden ödemeye başladıklarında ayılacaklar” diye konuştu.

STÜDYO VOA

Döner Almanlar'ın mı, Türkler'in mi markası? 12 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG