Erişilebilirlik

ABD ve BM Heyeti Hatay'da Yardım Operasyonlarını Denetledi


BM İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de son çatışmalardan kaçan 1 milyona yakın kişinin ihtiyaçlarını karşılamak için yürütülen yardım operasyonlarının ağır yük altında olduğunu söyledi.

İdlib’de Suriye hükümet güçleriyle Türkiye’nin desteklediği muhalifler arasındaki çatışmalar devam ederken, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve BM Genel Sekreter Yardımcısı Lowcock’tan oluşan ABD ve BM heyeti sınır kenti Hatay’da temaslarda bulundu. Heyet burada Suriye’de 9 yıldır süren iç savaşın en büyük insani krizlerinden biriyle baş etme çabalarını yerinde izledi.

Lowcock, her gün sınırdan gönderilen kamyon sayısının ikiye katlanarak 100’e çıkarılması yönünde Türk yetkililerle varılan anlaşmanın ardından, BM’nin yardımların miktarını arttırmakta olduğunu belirtti.

Reyhanlı’da BM malzemelerinin aktarma noktalarından birinde gazetecilere açıklama yapan Lowcock, “Yardım operasyonları ağır yük altında. Her şeyin daha fazlası lazım. Birincisi de para” diye konuştu.

Lowcock, çatışmalar yüzünden yerlerinden olanların sayısının 980 bine yükseldiğini bildirdi. BM Genel Sekreter Yardımcısı, yarısından çoğunu çocukların oluşturduğu bu kişilerin Türkiye sınırı yakınlarındaki bölgelerde yetersiz barınma olanakları ve hijyenik olmayan koşullar altında yaşadığını kaydetti.

Lowcock, İdlib bölgesinde birkaç milyon kişiye yönelik yardım operasyonlarının sürdürebilmesi için yıllık 1 milyar dolara da ihtiyaç olduğunu, yeterli sayıda çadırın da bulunmadığını belirtti.

Lowcock’la birlikte insani yardım çabalarını denetleyen ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft da operasyonlar için 180 milyon dolar ilave bütçe açıkladı.

Gazetecilere açıklama yapan Craft, “İnsani yardım sadece bir adım ama çözüm derhal bir ateşkesin ilan edilmesiyse mümkün. Diğer ülkeleri daha fazla sorumluluk alarak katkı sağlamaya çağırıyoruz” dedi.

Ankara’da temaslarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da ülkesinin Suriyeliler için 114 milyon dolarlık ilave katkıda bulunacağını açıkladı. Raab, bu yardımın bir kısmının İdlib’e ayrıldığı bilgisini verdi.

İdlib’deki çatışmalar, geçen haftaki bir saldırıda 34 askerini kaybeden Türkiye’nin askeri operasyonlarını yoğunlaştırmasıyla birlikte son günlerde daha da şiddetlendi.

Craft, “Bu birdenbire olan bir şey değil, Esat rejimi tarafından planlanmıştı. Bu zalim ve gaddarca” ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG