Erişilebilirlik

ABD ve Rusya'dan Ortak 'Suriye' Bildirisi


Amerika ve Rusya, ortak bir bildiri imzalayarak Suriye krizinde askeri bir çözümün olmadığını belirtti.

Vietnam’daki Asya ekonomik zirvesi sırasında, Başkan Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye bildirgesini onayladı. Rus yetkililer, Putin ve Trump’ın aile fotoğrafı çekimi öncesi konuştuklarını belirtti.

Açıklamada, iki dünya liderinin IŞİD’in bir an önce sona erdirilmesi için çağrıda bulunduğu ve ABD ve Rus güçlerinin güvenliği için askeri kanalların açık bırakılması konusunda anlaştığı belirtildi.

Trump ve Putin, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını istediklerini söyledi ve tüm tarafları çözümü Cenevre süreciyle bulmaya davet etti.

Rus askeri yetkilileri tarafından basına sunulan açıklamada, bildirinin Rus ve Amerikalı uzmanlar tarafından kaleme alındığı ve Rus ve Amerikan Dışişleri Bakanları Sergei Lavrov ve Rex Tillerson tarafından da koordine edildiği belirtildi.

Başkan Trump da Vietnam’da Putin’le ‘iki ya da üç kısa sohbetimiz’ oldu diye konuştu.

Danang’dan Vietnam’ı başkenti Hanoi’ye uçuşu sırasında basınla konuşan Trump, Putin’le imzaladıkları bildirinin Suriye’de çok fazla sayıda kişinin hayatını kurtaracağını söyledi.

Rusya lideri Putin de, ortak bildirinin çok önem taşıdığını ve terörle mücadele konusundaki çabaların önemini vurguladı.

Trump, Putin hakkında, ‘İkili ilişkilerimiz güzel, birbirimizi iyi tanımadığımızı düşünürseniz. Oldukça güzel bir ilişkimiz var’ dedi.

Basının, Putin’le Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi iddiaları üzerine konuşup konuşmadıkları sorusuna Trump şöyle yanıt verdi: ‘Müdahale etmediğini söyledi. Kendisine tekrar sordum. Bir soruyu kaç kere sorabilirsiniz ki.’

Putin’e inanıp inanmadığı sorusuna ise Başkan Trump, ‘Orada öylece durup onunla tartışamam. Seçime müdahale konusunda tartışmak yerine, onun Suriye’den çıkmasını tercih ederim, onunla Ukrayna konusunda çalışmaya başlamayı tercih ederim’ dedi.

Başkan Trump daha sonra ‘Bütün bunlar Demokratlar tarafından ayarlanmış durumlar’ dedi ve bu sorunun Washington ve Rusya’nın daha iyi işbirliği yapmalarını engellediğini söyledi.

Trump, ‘Bence Putin bu konu karşısında hakarete uğramış hissediyor ve bu ülkemiz için iyi bir durum değil’ dedi.

Putin, Rusya’nın seçimlere müdahalesiyle ilgili hiç bir kanıt olmadığını ve olmayacağını söyledi.

Başkan Trump uçakta ayrıca, Rusya’nın Kuzey Kore konusunda çok yardımcı olabileceğini savundu ancak Putin’le bu konu hakkında konuşmadıklarını belirtti.

Putin de basına ‘istediklerimizi konuştuk’ dedi ve zaten ayrıntılı konuşacak vakitlerinin olmadığını söyledi.

Putin, Başkan Trump’ı rahat, eğitimli bir insan olarak tanımladı ve ikilinin görüşmelerinde oldukça medeni davrandıklarını belirtti.

Ancak Putin, Amerika’nın Rus devlet destekli RT televizyonuna yabancı ülke lobi kuruluşu başvurusu yapması zorunluluğu getirilmesi konusunda karşı bir yanıt verileceği uyarısı yaptı.

Putin, ABD yönetiminin aldığı bu kararın basın ve ifade özgürlüğüne bir saldırı olduğunu söyledi ve karşılığın orantılı şekilde verileceğini söyledi.

Rus yetkililer ve basında çıkan haberlere göre, Rusya’nın yapacağı misillemenin hedefinde CNN, Hür Avrupa Radyosu, Amerika’nın Sesi de yer alıyor.

XS
SM
MD
LG