Erişilebilirlik

ABD ve Rusya'dan Türkiye'ye İtidal Çağrısı


ABD, Suriye’de ve Irak’ta gerilimin azaltılması çağrısında bulunarak, Irak’ın egemenliğini ihlal eden her türlü askeri eyleme karşı çıkmaya devam ettiğini bildirdi.

Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh gazetecilere verdiği brifingde, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde Türkiye tarafından düzenlenen hava operasyonları konusunda VOA'den Jeff Seldin'in sorusunu yanıtladı.

Pentagon sözcü yardımcısı ABD'nin sahadaki durumu gözlemlemeye devam ettiğini belirtti. Singh, ABD Savunma Bakanlığı'nın tüm taraflara tansiyonun düşürülmesi çağrısı yaptığını belirterek, "Bu saldırılar hangi taraftan gelirse gelsin IŞİD'i bozguna uğratmak olan temel amacımıza zarar veriyor" dedi.

Sabrina Singh, ABD güçlerinin güvende olduğundan emin olmaya çalıştıklarını ve pozisyon değiştirmelerine gerek olmadığını kaydetti.

Sözcü yardımcısı konuyla ilgili bir diğer soruya ise "Sadece Türkiye değil, tüm taraflara gerilimi düşürme çağrısı yapıyoruz" dedi. Bu tarafların kim olduğu sorulduğunda ise Türkiye'nin geçen hafta saldırıya uğradığını, Suriye ve Irak'ta da saldırılar olduğunu, bunların tüm taraflarına gerilimi azaltma çağrısı yaptıklarını kaydetti.

Singh, "ABD'nin askeri hedefi IŞİD'i bozguna uğratmak, bu saldırılar bunu önlüyor ve koalisyon tarafından zor elde edilen ilerlemeleri geriletiyor" diye konuştu.

"Irak'ın egemenliğini ihlal eden askeri eylemlere karşı çıkıyoruz"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Pric dae, Türkiye’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyine yönelik hava operasyonları ile Türkiye’nin güneydoğusunda yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Price, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ABD, Suriye ve Türkiye'de meydana gelen sivil can kayıpları dolayısıyla içten taziyelerini ifade eder. Sivillerin korunması ve IŞİD'in yenilgiye uğratılması ortak hedefinin desteklenmesi için Suriye'de gerilimin azaltılması çağrısında bulunuyoruz. Irak'ın egemenliğini ihlal eden her türlü koordinasyonsuz askeri eyleme ise karşı çıkmaya devam ediyoruz.”

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözücüsü Joe Buccino da VOA'ya yaptığı açıklamada Türkiye ve Kürtler arasındaki çatışmanın istikrarı tehdit ettiğini söyledi. Buccino, "Suriye'de durumu istikrarsızlaştıran askeri eylemlere karşıyız. Bu eylemler IŞİD'le mücadele gibi ortak hedeflerimizi tehdit ediyor" dedi.

Pentagon’dan dün yapılan yazılı açıklamada ise, "Hafta sonu boyunca Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyinde hava saldırıları düzenlediğini ve Suriyeli Kürt güçlerin Türkiye'nin güneyine yeni saldırılar düzenlediğini gördük. Savunma Bakanlığı, Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıran ya da Irak hükümetiyle koordine edilmemiş askeri eylemler yoluyla Irak'ın egemenliğini ihlal eden her türlü askeri eyleme karşı çıkmaya devam etmektedir’’ denilmişti.

"Türk ortaklarımızı aşırı güç kullanmamaları için ikna etmeye çalışacağız"

Bu arada, Rus haber ajanslarının dün Rusya'nın Suriye elçisine dayandırdığı haberlere göre Rusya, Türkiye'yi Suriye'de "aşırı" askeri güç kullanımında itidalli olmaya ve gerilimin tırmanmasını önlemeye çağırdı.

Rus devlet haber ajansı RIA'ya göre elçi Alexander Lavrentyev, "Türk meslektaşlarımıza, sadece Suriye'nin kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde değil, tüm topraklarda gerilimin tırmanmasını önlemek için belirli bir itidal göstermeleri çağrısında bulunacağız" dedi.

Lavrentyev, Türkiye'nin Suriye ve Irak'a yönelik saldırıları konusunda Rusya'yı önceden bilgilendirmediğini söyleyerek, "Türk ortaklarımızı Suriye topraklarında aşırı güç kullanmaktan kaçınmaya ikna etmeyi umuyoruz" dedi.

Alexander Lavrentyev, Rusya'nın "Kürt sorununa" barışçıl bir çözüm bulmak için ilgili taraflarla birlikte çalışacağını da sözlerine ekledi.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG