Erişilebilirlik

ABD’nin yedi teknoloji devinden yapay zekalı içerik önlemleri: Denetim, bilgilendirme ve işaretleme


Dev teknoloji şirketleri, Biden yönetimiyle yapılan görüşmelerin ardından yapay zeka teknolojisinde riskleri en aza indirmek ve geliştirilen ürünlerin güvenli olmasını sağlamak amacıyla gönüllü olarak bir dizi önlem almayı kabul etti.  
Dev teknoloji şirketleri, Biden yönetimiyle yapılan görüşmelerin ardından yapay zeka teknolojisinde riskleri en aza indirmek ve geliştirilen ürünlerin güvenli olmasını sağlamak amacıyla gönüllü olarak bir dizi önlem almayı kabul etti.  

Aralarında Google, Meta, Microsoft ve Amazon’un da olduğu teknoloji şirketleri, Biden yönetimiyle yapılan görüşmelerin ardından yapay zeka teknolojisinde riskleri en aza indirmek ve geliştirilen ürünlerin güvenli olmasını sağlamak amacıyla gönüllü olarak bir dizi önlem almayı kabul etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre yedi teknoloji şirketi, geliştirdikleri yapay zeka ürünlerini piyasaya sürmeden önce bu teknolojinin güvenli olduğundan emin olmak amacıyla bazı önlemleri hayata geçirecek.

Önlemler arasında ticari amaçlı kullanılan yapay zeka sistemlerinin üçüncü taraflarca denetlenmesi de var.

Ancak bu denetimi kimin yapacağı ya da şirketlerin bu süreci nasıl yöneteceğine ilişkin ayrıntılar henüz belirsiz.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, sohbet robotu ChatGPT’yi geliştiren OpenAI şirketinin yanı sıra yeni kurulan teknoloji firması Anthropic ve Inflection, biyogüvenlik ve siber güvenlik gibi risklere karşı önlem olarak ürünlerinin güvenliğinin kısmi olarak bağımsız uzmanlarca test edilmesini kabul etti.

Şirketler geliştirdikleri teknolojilerin kabiliyetlerinin yanı sıra sistemlerin eksiklikleri ve sorunları konusunda kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirecek.

Yeni önlemler kapsamında teknoloji şirketleri yapay zeka ile geliştirilen içeriklerin kullanıcılar tarafından anlaşılması için bu içeriklere filigran yani işaret yerleştirecek.

Bu şekilde kullanıcıların gerçek içerikle deepfake (derin-sahte) denilen görsel ve işitsel sahte içeriği birbirinden ayırt edebilmesi amaçlanıyor.

Yedi şirketin gönüllü olarak almayı kabul ettiği önlemler şu şekilde:

  • Yapay zeka ürünlerinin güvenliği bağımsız uzmanlarca test edilecek
  • Geliştirilen teknoloji konusunda hükümetler, endüstri, sivil toplum ve akademiyle yapay zeka risklerinin yönetilmesi konusunda bilgi paylaşılacak
  • Yapay zekayla üretilen içeriğe işaret (filigran) yerleştirilecek
  • Geliştirilen sistemlerin kabiliyet ve sorunları konusunda kamuoyu bilgilendirilecek
  • Şirketler siber güvenlik ve iç tehdit önlemlerine yatırım yapacak
  • Kanser ve iklim değişikliği gibi sorunlarla mücadelede gelişmiş yapay zeka araçları kullanılacak

ABD Kongresi’nde yapay zeka yasa tasarısı hazırlığı

ABD Kongresi de yapay zeka alanında düzenleme getirilmesi konusunda bir süredir yasa hazırlığı içinde.

Yapay zekaya yönelik düzenleme getirilmesi konusunda bir tasarı sunacağını açıklayan Senato Çoğunluk Lideri olan Demokrat Senatör Chuck Schumer, hükümet yetkilileriyle görüşmelerde bulundu.

Yedi teknoloji şirketinden gelen gönüllü adımlar, yapay zeka teknolojisinin daha yakından denetlenmesi çağrısı yapan Biden yönetimi açısından bir kazanım olarak değerlendiriliyor.

Başkan Biden federal dairelere yapay zeka dahil yeni teknolojilerin tasarlanması ve kullanımında taraflılık/önyargının engellenmesi ve kamuoyunun algoritma ayrımcılığından korunmasına yönelik bir kararname imzaladı.

Biden yönetiminin Kongre ile birlikte partilerüstü bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

ABD Kongresi, siyasi reklam kampanyalarının üretiminde yapay zekanın kullanılıp kullanılmadığının açıklamasını gerektirecek bir tasarıyı gündemine almış durumda.

BM çatısı altında yeni bir oluşum mümkün mü?

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM’nin küresel standartların kabul edilmesi açısından “ideal bir yer” olduğunu söylemiş ve yıl sonuna kadar küresel yapay zeka yönetişimi alanında raporlama yapacak bir kurul görevlendirmişti.

BM Genel Sekreteri, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ya da Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli gibi oluşumlardan esinlenilerek, BM çatısı altında ayrı bir birim oluşturulmasına yönelik çağrıları memnuniyetle karşıladığını belirtti.

OpenAI’ın CEO’su Sam Altman geçen ay yaptığı bir açıklamada bu yönde bir çağrıda bulunmuştu.

AP’nin haberinin bir bölümünden yararlanılmıştır.

Forum

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG