Erişilebilirlik

ABD: "YPG’ye Silah Vermiyoruz”


Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, YPG’ye silah vermediklerini yineledi.

Toner, günlük basın brifinginde bir soru üzerine, “YPG’ye silah vermiyoruz. Operasyonlarının bazıları için taktik destek, hava desteği sağlıyoruz. Bunu da, Suriyeli Araplar ve Suriyeli Türkmenler gibi onların da IŞİD’e karşı çok kabiliyetli bir savaş gücü olduklarına olan inancımızdan dolayı yapıyoruz” diye konuştu.

Bu gruplara yönelik desteklerinde başka bir ikincil neden bulunmadığının altını çizen Toner, Türkiye’nin bu örgüte dair endişelerinin farkında olduklarını belirtti.

Toner, PKK’yı ise terör örgütü olarak gördüklerini vurgulayarak, “Türkiye’nin bu örgüte karşı çabalarını destekliyoruz ve PKK’nın Türk güvenlik güçlerini hedef alan eylemlerini kuvvetle kınıyoruz” dedi.

Bir soru üzerine, Suriye Demokratik Güçleri’nin geçmiş taramasına tabi tutulan bazı Suriyeli Arap unsurlarına ekipman sağladıklarını ifade eden Toner, bu ekipmanın onlara IŞİD’e karşı operasyonlarında yardımcı olmaya dönük mühimmat ve diğer taktiksel teçhizatı içerdiğini kaydetti.

Toner, “Bunlar geçmiş taramasına tabi tutulmuş Suriyeli Arap gruplar. Kürt güçlerine herhangi bir askeri donanım ya da silah sağlamadık” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin el Bab’daki operasyonuna dair bir soru üzerine Toner, sınırın güvenliği ve yabancı savaşçı akışının önlenmesine katkı sağlamak için Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarını desteklediklerini hatırlattı.

Bu desteğin hava operasyonları, kritik istihbarat ve sahadaki Türk güçleriyle ortaklık kurma şeklinde olduğuna değinen Toner, “El Bab konusunda ise, koalisyon şu anda Türk ortaklarımıza istihbarat, gözetim ve keşif desteği sağlamakta. Operasyonlar devam ettikçe de ilave destek sunmaya hazırız” diye konuştu.

Türk yetkililerle bu konuda düzenli istişarelerde bulunduklarını belirten Toner, “IŞİD’in hızlı biçimde askeri yenilgiye uğratılması için örgütün üzerinde mümkün olduğunca fazla toplu baskı uygulamak istiyoruz. Dolayısıyla IŞİD’i El Bab’da yenilgiye uğratmaya ve operasyonlarını yürütmede Türkiye’yi ve Türk güçlerini desteklemeye kararlıyız” dedi.

Toner, Türkiye’deki Anayasa değişikliği çalışmalarına dair bir soru üzerine de, süreci yakından takip ettiklerini ancak bunun Türk parlamentosu ve halkının karar vereceği bir iç mesele olduğunu, dolayısıyla bir yorumda bulunmak istemediğini söyledi. Toner, Türkiye’nin demokratik değerlerinin kendileri için de Türk halkı için de önemli olduğunu belirtti.

YPG ve PYD Kazakistan’a davetli değil

Bu arada YPG ve siyasi kolu PYD’nin Kazakistan’da yapılması planlanan barış görüşmelerine davet edilmeyeceği bildirildi.

PYD üyesi Halid Eissa Reuters’a yaptığı açıklamada, “Davetli değiliz, bu kesin. Öyle görünüyor ki bazı vetolar oldu. PYD de askeri yapılanmamız da orada olmayacak” diye konuştu.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG