Erişilebilirlik

ABD'de Aile İçi Şiddetle Mücadele


Aile içi şiddet, Amerika’da da ciddi bir sorun. Bu yüzden Amerikan Senatosu, aile içi şiddet kurbanlarını korumak amacıyla ilk kez 1994 yılında yürürlüğe giren Kadınlara Yönelik Şiddeti Önleme Yasası’nı 12 Şubat Salı günü oy çokluğuyla yeniledi.

Yapılan oylamada yasanın süresi, 78’e 22‘lik çoğunlukla uzatıldı. ‘Hayır’ oyu kullanan 22 senatörün hepsi Cumhuriyetçi. Gerek Demokrat, gerekse Cumhuriyetçi bütün kadın senatörler, yasanın yenilenmesine “evet” oyu verdi. Yasa sayesinde aile içi şiddeti önlemeye yönelik programlara önümüzdeki beş yıl içinde 659 milyon dolar ayrılacak.

Aile içi şiddet kurbanı göçmenleri, eşcinselleri ve yerli Amerikalılar’ı, yani Kızılderililer’i koruma altına alan yasa, cinsel suçları azaltmayı amaçlıyor. Flört eden çiftler arasında yaşanan şiddet vakaları ve kişilerin gizlice takip edilmesi de yasa kapsamına alındı. İnsan ticareti kurbanları ve cinsel tecavüze uğrayan çocuklar da yasa uyarınca yardım alabilecek.

Başkan Yardımcısı Joe Biden, Temsilciler Meclisi’ne seslenmiş ve yasanın vakit kaybedilmeden yenilenmesini istemişti. Her gün üç kadının eşleri ya da erkek arkadaşları tarafından öldürüldüğüne dikkati çeken Biden, 1994 yılında senatörken yasanın ilk taslağını hazırlamıştı.

Öte yandan Cumhuriyetçi Partililer, Kızılderililer’e ait topraklardaki kabile mahkemelerinin, Kızılderili olmayan erkeklerin Kızılderili kadınlara karşı cinsel suç işlediği bazı davalarda da yargılamasına olanak tanıyan yasanın Anayasa’ya uygun olup olmadığını sorguluyor.

Kadınlara Yönelik Şiddeti Önleme Yasası aile içi şiddete maruz kalanlara maddi destek sağlıyor. Yasa ayrıca tecavüz vakalarında delil incelemede oluşan yığılmayı gidermeyi de amaçlıyor.

Yasanın süresi 2011’de dolmuştu. Temsilciler Meclisi ve Senato geçen yıl iki ayrı yasa tasarısı hazırlamış ancak uzlaşmaya varamamıştı. Senato, Temsilciler Meclisi’nin yasanın göçmenlerle ilgili bölümündeki kaygıları gidermek amacıyla şiddete maruz kalan kaçak göçmen kadınlara ‘U’ tipi Amerikan vizesi verilmesine ilişkin maddeyi kaldırdı. Yıllık kotası 10 bin olan ‘U’ tipi vize, işkence, kadın sünneti, fuhuş, ensest, kölelik, tecavüz gibi suçların mağdurlarına dört yıllığına Amerika’da ikamet ve çalışma hakkı tanıyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD’de ilk: Trump’a 37 federal suçlama - 9 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG