Erişilebilirlik

ABD'de 'Çifte Durgunluk' Endişesi


Amerikan ekonomisinin beklenenden daha yavaş büyümesi ve devam eden işsizlik sorunu kaygı yaratmayı sürdürüyor. Beyaz Saray, iş çevreleri ve ekonomistler, ekonomiyi yeniden canlandıracak ve işsizliği azaltacak yeni çözümler arıyor. Yeni bir ekonomik canlandırma paketi hazırlanması da gündeme getirilen öneriler arasında.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaşadığı en ağır ekonomik krizi atlatan Amerika hala tam anlamıyla toparlanabilmiş değil. Ekonomik büyüme yavaş, işsizlik oranı yüksek. Yüzde 10 civarında seyreden işsizlik oranı yüzünden bazı ekonomistler, ekonominin yeniden durgunluğa gireceği kaygısı taşıyor.

Moody’s uzmanlarından Mark Zandi, CBS televizyonuna verdiği demeçte, ekonomik kriz sonrasında kısa bir toparlanma döneminden hemen sonra yeniden durgunluğa girme ihtimalinin üçte bir oranında olduğunu söylüyor.

Kısa vadeli çözümler

Bu karamsar tahmini Başkan Barack Obama’nın Ekonomi Danışmanlar Kurulu’nda görev yapan Laura Tyson da destekler görünüyor.

Tyson, “Yavaş bir hızla ilerliyoruz, Yeniden negatife kayma riski var, bu yüzden de istihdamı güçlendirecek yeni çözümler üretmemiz gerekiyor,” diyor.

Bu yeni çözümler arasında yeni eleman alacak, araştırma ve geliştirme alanında hizmet verecek işletmelere yönelik vergi kesintileri de var. Obama yönetimi ayrıca 10 yıl önce başlatılan orta ve düşük gelirlilerden daha az vergi alınması uygulamasını sürdürmek istiyor.

Başkan’ın ekonomi danışmanlarından Laura Tyson, kesintilerin en doğru seçenek olduğunu söylüyor. Tyson, “Halkın alım gücünü yükseltmemiz gerekir, alım gücü yükselirse harcamalar da artar,” diyor.

Mark Zandi
Mark Zandi

Ancak ekonomist Mark Zandi, “Hükümetin ekonomiyi canlandıracak teşvikler getirmesi yerinde bir adım, ama bu teşviklerin maliyetlerini de unutmamak gerekir,” diyor.

Ekonomideki son durum Obama’nın bir yandan bütçedeki açıkları azaltmak diğer yandan da pahalı teşvik paketleri geliştirmek gibi birbiriyle çelişen önlemleri aynı anda uygulamaya sokmasını gündeme getiriyor.

Yönetim şimdilik, kısa vadeli teşvik paketleri açarak, uzun vadede bütçe açıklarını dizginlemeyi vaat ediyor. Kasım ayında yapılacak Kongre ara seçimleri nedeniyle kısa vadeli çözümlerin en azından Demokratlar’ın Washington’daki gelecekleri açısından uzun vadeli etkileri olacağı ise bir gerçek.

XS
SM
MD
LG